Výpočet osvětlení místnosti podle platných norem

ikona posuvnik Výpočet osvětlení místnosti podle platných norem

Není vám dobře? Bolí vás hlava, oči a celkově nemáte do ničeho chuť? Možná na vás leze chřipka a nebo máte špatně osvětlenou místnost. To snižuje efektivitu, zdraví i dobrou náladu. Nestačí, když máte pocit, že na vše dobře vidíte. Správný výpočet osvětlení zohledňuje mnoho parametrů, aby byl výsledek perfektní a vám bylo v místnosti dobře.

>Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky.<

 

Co potřebujete znát pro výpočet osvětlení

Základem je znát rozměry místnosti a jaký bude její účel (např. kuchyň, obývací pokoj apod.)., jak intenzivní bude denní osvětlení. Potom můžete začít počítat a přemýšlet nad návrhem osvětlení.  Začněte tím, že vynásobíte rozměry místnost a získáte tak její plochu v m². Tu potom vynásobte množstvím lumenů, které jsou pro daný účel místnosti vhodné a tak zjistíte, jaké množství světla daná místnost potřebuje.

Obecně platí, že v obytných pokojích, jako je například obývák se doporučuje osvětlení 100 lumenů na m². V pracovně, kuchyni, koupelně a dalších pracovních místnostech je vhodná intenzita osvětlení až 300 lumenů na m².

 

Návrh osvětlení na míru

Když jste si výpočtem osvětlení jistí, můžete přistoupit k samotnému návrhu. Doba, kdy se místnost osvětlovala jedním lustrem je naštěstí už dávno pryč a dnes se místo centrálního zdrojového svítidla využívá základní osvětlení, které je doplněno nezbytnými zdroji přídavnými zdroji světla, například lampičky, bodová svítidla apod. Cílem je vymyslet takový návrh osvětlení, který efektivně nasvítí všechny části místnosti, které potřebujete.

 

Na co si dát při návrhu osvětlení pozor

Při výpočtu osvětlení a hlavně následné realizaci nezapomeňte věnovat pozornost několika podstatným „maličkostem“:

  • množství denního světla
  • rozmístění zrcadel
  • barva stěn místnosti
  • barva nábytku

Místnosti, které jsou zařízené ve světlých tónech potřebují méně světla, než pokoje s tmavým vybavením. A důležitá je také barva osvětlení, který si vyberete. Dáte přednost uklidňujícímu a útulnému žlutému světlu nebo chcete raději nekompromisní jas modrých světel?

 

Netroufáte si na výpočet osvětlení sami? Rádi Vám pomůžeme!

14.06.2022