Kontrola nouzového osvětlení vás udrží v bezpečí

ikona posuvnik Kontrola nouzového osvětlení vás udrží v bezpečí

Nouzové osvětlení může zachraňovat životy. Stačí maličkost a malér je na světě. Když uprostřed noci v divadle plném lidí selže elektrické napětí a všude kolem se rozhostí tma, velmi rychle vypukne panika. Lidé se začnou bát a zmateně hledat východy. Gentlemanství a ohleduplnost se začínají vytrácet a ke slovu se dostává pradávný instinkt se zachránit. V tu chvíli nastává moment, kdy jste rádi za každou otravnou kontrolu nouzového osvětlení, kterou jste v uplynulých letech prošly. Rozzáří se totiž světla nouzového osvětlení. Zpanikařený dav se začíná uklidňovat a spořádaně podle ukazatelů postupuje k únikovému východu.

>Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky.<

 

Kde najdete nouzové osvětlení

Nouzové osvětlení (NO) je speciální osvětlení, které podle zákona musí být ve všech veřejných prostorách. Ve chvíli, kdy normální osvětlení selže, NO, které je na nezávislé na napájení normálního osvětlení se zapne a umožní všem přítomným osobám najít bezpečnou cestu ven. Nemusíte se bát, že byste NO přehlédli. Bezpečnostní značky najdete na zdech i podlahách. Například bílý panáček na zeleném podkladu s šipkou vpravo vám ukazuje cestu k únikovému východu, který se nachází vpravo.

Samotná bezpečnostní svítidla visí nejméně 2 metry nad podlahou, ozařují prostor a ukazují cestu. Pro zajištění bezproblémového fungování je třeba pravidelně provádět revize nouzového osvětlení. Jen tak lze zařídit, aby vše v pravý čas fungovalo.

 

Kontrola nouzového osvětlení

Pořídit si NO nestačí. Pravidelá kontrola nouzového osvětlení je nezbytná, aby bylo povinnostem učiněno za dost a bylo jisté, že všechno funguje. Jedná se o takzvanou funkční zkoušku nouzového osvětlení. Tu může vykonávat pouze osoba s patřičnou kvalifikací. Nicméně nezapomeňte, že za veškeré kontroly a revize nouzového osvětlení zodpovídá majitel či provozovatel daného prostoru, kde se NO nachází.

Funkční zkoušky NO se provádějí:

  • denně (stačí pohledová kontrola indikátoru – zda funguje centrální napájení a systém je funkční),
  • jednou měsíčně (kontroluje se každé svítidlo i značka východu, simuluje se výpadek normálního osvětlení),
  • jednou ročně (kontroluje se provozuschopnost celého systému)

 

Nechte kontrolu NO na odbornících

Nevíte si rady s kontrolou nouzového osvětlení? Váháte, jaké nouzové osvětlení je pro vaši budovu to pravé? Ozvěte se nám a my se o vše postaráme. Kromě výběru vhodného nouzového osvětlení zařídíme i veškerou „úředničinu„, která bude potřeba. Provedeme každý měsíc funkční test NO a jednou ročně se postaráme o autonomní test. Ten prověří zda jsou baterie schopny při výpadku elektrické energie napájet svítidlo po předepsanou dobu. Všechny výsledky těchto testů zaznamenáme v provozním deníku, přesně jak ukládá zákonná povinnost.

Tak to promyslete a kontaktujte nás.

21.06.2022