Intenzita osvětlení pracoviště ovlivňuje produktivitu

ikona posuvnik Envispot-na-web-1200-×-600-px-1_1170x330_acf_cropped

Bolí vás v práci hlava a oči? Vaši zaměstnanci se těžko soustředí a necítí se dobře? Špatná intenzita osvětlení pracoviště může způsobovat dokonce deprese či jiné psychické problémy. Mezi nevhodné světelné podmínky patří, jak přílišné, tak nedostatečné osvětlení.

>Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky.<

 

Vyvážená intenzita osvětlení zvyšuje produktivitu

Správná intenzita osvětlení zvyšuje produktivitu i bezpečnost vykonávané činnosti a má přímý vliv na zdraví člověka. Za vhodné osvětlení pracoviště bojuje i zákon prostřednictvím hygienických norem. Množství potřebného světla na m2 se odvíjí od druhu pracovní činnosti. Například při práci na veřejném parkovišti je potřeba 30 luxů (jednotka intenzity osvětlení). Pokud máte v kanceláři na starosti psaní, čtení nebo zpracování dat, potřebujete 500 luxů a jestli vás živí hodinářství, musíte mít na svém pracovišti 2000 luxů.

 

Jak na správnou intenzitu osvětlení pracoviště

Základem je denní světlo, to by se na pracovišti mělo pohybovat mezi 1,5 – 5 %. Ideální je mít okna jižním nebo severním směrem. Díky tomu by mělo být světlo na pracovišti celý den vyvážené. Další významná složka je umělé osvětlení. U umělých světel je třeba věnovat velkou pozornost tomu, jaké světlo vyzařují a na jeho rovnoměrné rozložení v prostoru. Důležitá je také možnost regulace světla v závislosti na denních podmínkách.

 

Měření osvětlení řeší profesionálové

Kvalitní měření provádí akreditované nebo certifikované firmy pomocí speciálních, pravidelně kalibrovaných a ověřovaných přístrojů např. luxmetrů. Měření intenzity osvětlení vnitřních prostor se provádí povinně pro veškeré typy pracovišť. Délka měření je velmi individuální a záleží na konkrétních podmínkách daného pracoviště. Obvyklá cena za zjištění hodnot pobytové nebo obytné místnosti do 50 m2 je cca 4 000 Kč. Přesná cena se odvíjí podle konkrétního projektu.

 

Potřebujete změřit denní, umělé, nouzové či veřejné osvětlení? Svěřte se nám do rukou. Jsme ostřílení a léty prověření specialisté a máme za sebou více než 5000 návrh, měření a kontrol.

25.05.2022