Vliv zastínění na vaše okolí

ikona posuvnik Vliv zastínění na vaše okolí

Plánujete stavět dům, chatu nebo třeba garáž? Tak se připravte. Kromě nekonečného papírování a ohlašování všeho možného budete muset také řešit i vliv zastínění vaší stavby na její okolí. Zastíněním myslíme zejména vlivy stínění na přirozené denní osvětlení budov a oslunění obytných prostor a také rekreačních ploch v sousedství obytných staveb. Podle zákona totiž nesmíte novou výstavbou negativně ovlivnit přísun denního světla nebo oslunění k okolním budovám, ať už se jedná o stavby soukromé nebo státní.

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

Vliv zastínění

Už staré moudro praví: „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař.“  Sluneční svit má zásadní vliv na lidské zdraví, ať už fyzické nebo psychické. Při dlouhodobém nedostatku denního světla se u vás může rozvinout i deprese a můžete tak skončit v péči lékařů. Přitom by stačilo tak málo – vyjít si ven na čerstvý vzduch a nachytat ze slunečních paprsků trochu toho vitaminu D. To vám ale může zásadně zkomplikovat váš soused, který si k domu přistavěl patro a zastínil vám tak celou vaší zahradu.

Víte, že zastínění zahrady nebo pozemku sousedovým domem, plotem nebo třeba stromem je velmi často prvním krokem k dlouhotrvajícím a nepříjemným sporů, které se leckdy dostanou až před soud? Stížnostem rozhořčených obyvatel často čelí i developerské společnosti, které jim při výstavbě nového projektu zastínili zahradu.

 

Co znamená oslunění?

Je důležité si uvědomit rozdíly mezi pojmy oslunění (též proslunění) a denní světlo.

  • Oslunění je přístup přímého slunečního záření na vodorovnou plochu (např. terén). V interiéru se pak používá termín o proslunění. Požadavky stanovuje norma ČSN EN 17037 – Denní osvětlení budov.
  • Denní osvětlení řeší množství světla z přímého slunečního záření a slunečního světla rozptýleného v atmosféře, které dopadá na srovnávací rovinu při ideálním stavu oblohy (v zimě při rovnoměrně zatažené obloze).

 

Jak se vyhnout potížím

Nejsnadnější cesta, jak se vyhnout problémům je provést včas výpočet zastínění. Zásadní je umístění nové stavby na dráze slunečních paprsků od slunce do stanoveného kontrolního bodu. Ideální je například situace, když je objekt stínění orientovaný severně od hodnotícího bodu. V takové poloze nebude ke stínění prakticky docházet.

Když plánujete stavět, přistavovat nebo vybudovat další patro v sousedství dalších staveb nebo pozemků, tak musíte prokázat, že vaší novostavbou nezpůsobíte stínění denního osvětlení. Nejpádnějším argumentem je vypracování studie oslunění/zastínění certifikovanou firmou.

 

Chcete si být jistí, že je vaše stavba podle všech platných norem a zákonů? Napište nám! Provedeme výpočty denního osvětlení, oslunění pozemku i proslunění místností. Se studií v ruce budete mít klid v duši i od sousedů!

03.08.2022