Špatné zastínění vás může stát střechu nad hlavou. Neházejte stín na sousedovic zahrádku a máte vyhráno

ikona posuvnik pokus(1)

Zastínění pro nás může být v letních dnech sice vysvobozením, ale světlo obecně potřebujeme k životu jako sůl. Dodává nám energii a zlepšuje náladu. Vždyť kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Pokud se chystáte postavit dům nebo třeba jen garáž, nepodceňujte zastínění okolních objektů! Určitě nechcete, aby váš soused obědval nebo zahradničil pod rouškou stínu. Přímé působení slunce nesmí být dle norem novou stavbou sníženo. Řešte proto zastínění hned ve fázi projektu.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Chystáte se postavit rodinný dům, nebo si ke svému hnízdečku přistavět zahradní domek či garáž? Ve všech stavebních zákonech se vyznáte a jste v nich jako ryba ve vodě? Gratulujeme! Přesto bychom vás rádi upozornili na výpočet zastínění vaší nové stavby či přístavby. Může se totiž stát, že stín, který váš nově vybudovaný objekt vrhá, nemusí být zrovna po chuti vašemu sousedovi. Ten si vylije srdce úřadům a v nejhorším případě budete nuceni stavbu odstranit.

Zastínění, oslunění, proslunění… Nerozumíte? Nevadí! Vneseme vám do toho trochu světla

Určitě si teď lámete hlavu nad tím, jak by mělo takové zastínění vypadat, aby neporušovalo normy a mohli jste žít ve svém novém domově šťastně až do smrti. Aby nezazvonil zvonec a pohádky nebyl konec. Ono to totiž zase tak jednoduché není. Denní světlo je totiž životně důležité. Proto je potřeba na něj myslet už v projektu. Všechny tyto údaje řeší konkrétní výpočty, normy, vyhlášky. Pokud nechcete, aby pro vás tato problematika byla španělskou vesnicí, vyhledejte si aktuální Vyhlášku o technických požadavcích stavby nebo normu ČSN EN 17037.

V uvedených listinách se potkáte s různými pojmy. Pojďme si je osvětlit:

  • Oslunění – přímý dopad slunečních paprsků na venkovních plochách
  • Proslunění – přímé sluneční záření uvnitř objektů
  • Zastínění – vlivy stínění na přirozené denní osvětlení budov a obytných prostor a také rekreačních ploch v sousedství obytných staveb

 

Důkladný výpočet zastínění – cesta ke klidnému domovu

Jelikož moc dobře víme, že zařizování stavby stojí člověka hodně úsilí, někdy je lepší předat žezlo zkušenějším. Ve vašem případě to může být projektant nebo certifikovaná firma, která vám výpočet zastínění dá na stříbrném podnose.

Je objekt stínění orientovaný severně od hodnoticího bodu a ke stínění prakticky nedochází? Tohle nikoho nezajímá. I přesto je nutné doložit výpočty a dokázat, že na nikoho v okolí nehodíte stín.

Ještě bychom vás rádi upozornili na jednu situaci. Pokud jste na druhém konci barikády a po několika letech klidu a míru se vedle vás nastěhovala nová rodina, která chce starý dům srovnat se zemí a vystavět honosné sídlo, nezapomeňte, že máte svá práva! Při plánování stavby jste účastníkem územního a stavebního řízení. Můžete se proto vyjádřit i k výšce budovy a případnému zastínění či omezení oslunění vašeho domu.

 

Tyto výpočty umíne jak bičem mrská. Spočítáme vám to jedna dvě!

 

 

 

 

28.06.2021