Kupujete byt nebo dům? A je v něm dost přirozeného světa?

ikona posuvnik Envispot na web

Zkuste na chvíli zavřít oči a představit si, že stojíte v obývacím pokoji vašeho vysněného domu nebo bytu. Máte to? Je jedno, jestli okny koukáte na horské štíty pocukrované sněhem, moře, nebo jen vlastní udržovanou zahradu. Jedno mají tyhle představy společné – velká okna a spousta přirozeného světla. Je to tak?

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

Přirozené světlo je zdravé nejen pro tělo, ale i vaše domovy

Bez slunce se prostě nikdo z nás neobejde. Už jako děti vás maminky posílaly ven, na sluníčko, abyste byli zdraví. A měly pravdu. Ultrafialového záření se podílí na tvorbě vitamínu D, slunce zahřívá kůži a tím podporuje kardiovaskulární systém. Působí příznivě i na naši psychiku, imunitní systém a výkonnost.

Sluneční záření má ještě jednu úžasnou schopnost, kromě toho, že vás udrží usměvavé a na nohou – ničí některé bakterie a viry. I proto vaše babičky každé ráno větraly peřiny z okna a sušily prádlo na šňůrách (a taky proto, že neměly sušičky, ale to už je jiná kapitola).

Denní osvětlení domů a bytů si pohlídejte

Vzhledem k tomu, co zaznělo výš, snad nikoho nepřekvapí, že stejnou pozornost, jaká je věnována dennímu osvětlení na pracovištích a školách, je třeba zaměřit i na denní osvětlení domů a bytů.

Dovolte nám malý historický exkurz: dřívější technická norma stanovovala, že musí být prosluněná alespoň jedna třetina plochy bytu. To mnohdy vedlo k tomu, že se měnily dispozice bytu ne úplně funkčním způsobem jen proto, aby se vyhovělo požadavkům normy. Nebo že se byt, který nebyl dostatečně prosvětlený, nechal zkolaudovat jako ateliér a pak se v něm stejně bydlelo.

Podle evropské normy ČSN EN 17037, která platí v ČR od srpna roku 2019 a týká se Denního osvětlení budov, teď stačí zajistit proslunění jedné obytné místnosti domu nebo bytu bez ohledu na její velikost.

 

Než podepíšete kupní smlouvu

Na trhu s nemovitostmi je to v poslední době pěkná divočina, o tom není sporu. Možná máte v hledáčku pěkný, zkolaudovaný ateliér za zlomek ceny bytu. Ale pokud jej chcete nechat rekolaudovat, počítejte s tím, že to může být problém. A pečlivě promyslete, jestli by vám případný nedostatek přirozeného světla opravdu nevadil.

A to platí i v případě, že kupujete jakoukoli jinou nemovitost. Položte si otázku, jestli denní osvětlení odpovídá účelu, za kterým nemovitost kupujete. Třeba v dnešní době tolik oblíbené bungalovy mají přesahující střechu, která může omezit prosvětlení interiéru. A vy tam budete žít dalších 50 a víc let.

Do hry tu vstupují i dobré sousedské vztahy. Pokud se chystáte stavět, nebo přestavovat a vedle vašeho pozemku jsou další domy, nebo pozemky určené k zástavě, musíte prokázat, že svou novostavbou nezastíníte sousedovic zahradu, nebo mu neseberete denní osvětlení, oslunění nebo proslunění. A to stejné platí i naopak – pokud máte pocit, že vám ten sousedův nový dům stíní zahradu, můžete zavolat odborníky a nechat denní osvětlení změřit nebo vypočítat.

 

Světlo je přece alfou a omegou každého bydlení

Uvnitř budov trávíte až 90 % dne (obzvlášť v zimě) a nedostatek přirozeného světla dlouhodobě ovlivňuje vaši zrakovou pohodu, schopnost se soustředit, spánek a mnoho dalšího. Sluneční světlo prostě potřebujete a to umělé ho jen tak nenahradí (nehledě na to, kolik teď elektrická energie stojí).

Chtěli jsme tím říct, že výpočtům denního osvětlení místností je třeba věnovat pozornost a případně ho kompenzovat vhodným návrhem osvětlení umělého. Významně působí na zdraví lidí. Máte pochyby o tom, jestli ho je v nemovitosti, kterou se chystáte koupit, nebo ji už vlastníte, dost? Pozvěte si odborníky.

Na výpočtet osvětlení a měření denního osvětlení obytných budov jsme machři.

10.02.2022