Do kanceláře světlo patří! Co říkají o osvětlení pracovních prostor světelné normy?

ikona posuvnik Envi-2_1170x330_acf_cropped

Po dlouhých měsících nedobrovolného home office se zaměstnanci, šéfové i někteří živnostníci pomalu a jistě vrací do kanceláří. A tak se možná hodí si připomenout, jak má vlastně správné světlo v kanceláři vypadat. Víte, že světlo vcelku zásadně ovlivňuje váš pracovní výkon i to, jak se během pobytu v kanceláři cítíte?

Proč je dobře, že máme normy pro osvětlení

Od roku 2011 upravuje pravidla kvality a kvantity osvětlení ve vnitřních prostorách norma EN 12464-1. Jde o poměrně obsáhlý dokument, který řeší světlo a osvětlení nejen kancelářských prostor “ze všech stran”. Veškerá doporučení, která norma obsahuje, mají za cíl to, aby se s pomocí přírodního či umělého osvětlení dosáhlo jednak zrakové pohody a zrakového výkonu a samozřejmě bezpečnosti.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Zrakovou pohodou se rozumí stav, kdy se v rámci svého zrakového vjemu cítíte zkrátka a jednoduše dobře. Nemusíte být odborník na světlo, přesto vám musí být ze zkušenosti jasné, že na zrakové pohodě se třeba intenzita světla, směr světla nebo variabilita světla podílí víc než dost. Ve skutečnosti zde hraje světlo zřejmě hrají roli.

Cítíte se pohodlně v šeru? Při večerním poslechu hudby a sklence vína jistě. Ale při práci?
Popsali byste slovem “pohoda” vystavení ostrému bíléme světlu, navrch třeba v případě, kdy vám svítí shora přímo na hlavu?

Asi ne.

Jak ovlivňuje osvětlení zrakový/pracovní výkon

Volně se dostáváme k druhému požadavku, který norma osvětlení pracovních prostorů upravuje – zrakovému výkonu. Ten chápeme jako množství informací zpracovávaných zrakem za jednotku času. Zraková pohoda zrakový výkon přímo ovlivňuje. Ať se nám to líbí nebo ne, při dlouhodobém vystavení špatnému osvětlení náš výkon klesá. Nikdo nedokáže jet na 100 % po celou pracovní dobu. Tím spíš, pokud ji máme celou strávit v pracovním prostředí s nevyhovujícím světlem.

V kancelářích zkrátka nesedí roboti, alespoň zatím. V kancelářích sedí skuteční lidé, jejichž biorytmus ovlivňuje právě osvětlení opravdu značně. Jakkoliv to zní na stránkách “světelných expertů” samoúčelně, nebojíme se říct, že světlo je jeden z nejzásadnějších faktorů ovlivňujících práci vůbec.

Posledně jmenovaná bezpečnost nemá tentokrát výjimečně co do činění s nouzovým osvětlením, které jsme na těchto stránkách a v článcích skloňovali nesčetněkrát. V souvislosti se zrakovou pohodou a zrakovým výkonem se bezpečností myslí opravdu to, jak rychle, bezpečně a komfortně se pracovník může ve svém pracovním prostředí zorientovat a vykonávat činnost, kvůli které na pracovišti je.

Dobrý návrh osvětlení pro dobrou kancelář

S rozvojem světelné techniky se nám značně podařilo rozšířit spektrum možností, jak prostředí na pracovišti s pomocí tak “jednoduchého nástroje”, jako je světlo, naklonit ideálním pracovním podmínkám. Propracovaným návrhem a výpočtem osvětlení můžeme vyhovět jak požadavkům na znakovou pohodu, ergonomii a pracovní bezpečnost, tak požadavkům na ekonomickou stránku věci. Co se týká hospodárnosti osvětlení, pohybujeme se dnes v rovinách, o kterých se nám přes pár lety ani nesnilo. Nemluvě o dalších vychytávkách jako je chytré řízení světla nebo reakce osvětlení na přítomnost osob v místnosti.

Zkrátka, není nijak přehnané, když řekneme, že se světlem v kanceláři (a nejen v ní) se dnes dá doslova čarovat. Stačí vědět, jak na to.

Protokol až do vašich rukou
Potřebujete návrh osvětlení pro takřka libovolný prostor?
Obraťte se na nás.

25.05.2021