Trápí vás spotřeba elektrické energie? A máte úsporné žárovky?

ikona posuvnik Návrh-bez-názvu-2_1170x330_acf_cropped-1

Dny se krátí, světla i tepla ubývá a vy chtě nechtě trávíte víc času doma. Možná i vás to, jak rapidně stoupají ceny energií, donutilo zamyslet se nad spotřebou elektrické energie. Opravdu svítíte šetrně, nebo vám do zásuvky zbytečně utíkají peníze? Bez výpočtu osvětlení se v tomto případě neobejdete.

 

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

 

Čím si doma vlastně svítíte?

Nemusíte být zrovna odborník na světla, abyste poznali rozdíl mezi klasickou a led žárovkou. Ale možná nevíte, jaké jsou rozdíly v životnosti a úspoře elektřiny mezi jednotlivými technologiemi dostupnými na českém trhu.

  • Halogenové zářivky a žárovky jsou specifické tím, že se do atmosféry uvnitř baňky přidává sloučenina halogenovového prvku (jako je například brom nebo jód). Jejich spotřeba elektrické energie je asi o 30 % nižší, než u klasické žárovky, ale na trhu najdete i daleko úspornější svítidla.

Vlastně už to jsou tak trochu světelní dinosauři – v EU je od roku 2018 zakázán jejich dovoz i výroba prostě proto, že jde o překonanou technologii.

  • Úspornější jsou kompaktní zářivky (úsporky), které slibují až několika tisíci hodinovou životnost. V porovnání s klasickými žárovkami uspoří 60 až 80 % nákladů. Ale pozor, obsahují rtuť. Proto je nesmíte v okamžiku, kdy vám doma doslouží, vyhodit do klasického odpadu. Kompaktní zářivky podléhají recyklaci, takže až půjdete příště kolem elektra nebo supermarketu, vezměte vysloužilou zářivku s sebou. Příroda vám poděkuje.

 

  • A vítězem jsou? Samozřejmě LED žárovky. Vydrží mnohonásobně déle než klasické žárovky, uspoří ještě o pár procent víc, než ty kompaktní a navíc jsou nejekologičtější (nejen proto, že neobsahují rtuť, ale jejich dlouhá životnost se podepisuje také na snížení uhlíkové stopy). Nevadí jim ani časté spínání, takže jestli máte doma malé děti, už neplatí, že by se kvůli jejich nenechavým ručičkám šátrajícím po vypínačích žárovkám zkracovala životnost. S nimi budete mít spotřebu elektrické energie pod kontrolou. Alespoň pokud jde o osvětlení.

chytré osvětlení

Buďte chytří

Žijeme v době, kdy se nejedna rodina vydala vstříc moderním technologiím a zařídila si takzvanou chytrou domácnost. Jde o ekosystém, ve kterém je propojeno kompletní vybavení domácnosti od ledničky až po vytápění. To, že se vám ve chvíli, kdy se v ložnici převlékáte z pyžama, v kuchyni vaří káva, už není hudba budoucnosti. To je vlastně to nejmenší, co pro vás chytrá domácnost umí udělat.

Součástí chytré domácnosti je i chytré osvětlení, topení, stínění… to všechno se přizpůsobí tomu, kolik je právě v místnosti osob, pohybu, denního osvětlení.

Proč přemýšlet o chytrém osvětlení?

Pokud vás baví moderní vychytávky, jen si představte, jak báječný pocit je ovládání světel hlasem, ovladačem, nebo přes mobilní telefon? Podle nálady nebo toho, co právě děláte, si můžete zvolit libovolnou intenzitu osvětlení a pro každý pokoj si naprogramovat jiný režim.

Ale dnešním tématem je spotřeba elektrické energie a její úspora. Loxone LED světla jsou samozřejmě úsporná, vypínají se automaticky, pokud v místnosti nikdo není a pokud odcházíte z domu nebo bytu, jedním stisknutím tlačítka vypnete všechna světla. Samozřejmě si můžete naprogramovat, kdy a při jaké intenzitě slunečního svitu se samy rozsvítí a mnoho dalšího.

Zajímá vás, co všechno chytré osvětlení Loxone dovede? Potřebujete výpočet osvětlení místnosti?

Zavolejte nám.

01.12.2021