Nouzové osvětlení – kryje vám záda, když nastane tma

ikona posuvnik tichý-hrdina-bez-text_1170x330_acf_cropped

Ukáže vám cestu ven z temného hotelu, když vypadne proud. Navede vás na únikovou trasu z koncertního sálu, když nějaký “vtipálek” hodí do prostoru dýmovnici. Hrdina? Ne, nouzové osvětlení. Správně rozmístěné může v případě požáru zachraňovat životy. Proto podléhá zákonným technickým normám a pro mnohé typy účelových staveb je nevyhnutelnou podmínkou pro získání úspěšné kolaudace.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Baterie versus centrální systém. Čím budete své nouzové osvětlení napájet?

Dnes se zaměříme na některé důležité detaily, na jejichž řešení zcela jistě narazíte, pokud budete pro svou stavbu potřebovat nouzová světla nainstalovat. Kromě samotného výpočtu a návrhu budete stát před dilematem, zda nouzová světla napájet autonomní baterií nebo je napojit na centrální systém.

Autonomní baterie mívají nízkou životnost – výrobci sice slibují čtyřletou životnost, ale té lze docílit jen v provozu za ideálních teplotních podmínek (kolem 25˚C) a to lze zaručit jen v minimu případů.


O nouzovém osvětlení obecně si můžete přečíst zde.

 

Pokud se chcete vyhnout výměně co dva tři roky, obecně lze doporučit druhé řešení – a to centralizované. V tomto případě je nouzové osvětlení napojeno na nezávislé nouzové okruhy. K tomu se používají speciální nehořlavé kabely.

Jednotlivé okruhy jsou pak napojeny v elektrorozvodně do rozvaděče s bateriemi a řídicí jednotkou. Ta poskytuje okruhový nebo adresný monitoring a vy tak vidíte, na kterém okruhu je poškozené světlo, nebo v případě adresného monitoringu přímo konkrétní nefunkční světlo.

 

Kontroly, ach ty kontroly

Máte-li povinnost mít ve svém objektu nainstalovaná nouzová světla, máte zároveň povinnost pravidelně tato světla kontrolovat a vést o tom provozní deník. To platí jak v případě napájení prostřednictvím autonomních baterií, tak centrálního systému.

Pravidelně jednou měsíčně musí proběhnout kontrola funkčnosti každého jednotlivého nouzového světla prostřednictvím funkčního testu. A k tomu jednou za rok proběhne autonomní test, tj. kontrola baterií, zda jsou schopné napájet světlo při výpadku po normami vyžadovaný časový úsek.

Zde opět centralizovaný systém nabízí výhodu oproti samostatným bateriím – výsledky testů se totiž uchovávají automaticky v paměti řídicí jednotky, takže máte značně usnadněné vedení provozního deníku.


Nevíte si s nouzovým osvětlením rady?

21.02.2018