Návrhy osvětlení sportovišť svěřte profíkům

ikona posuvnik Návrhy osvětlení sportovišť svěřte profíkům

Mít možnost si zacvičit, v kteroukoliv denní i noční dobu patří k slastem moderního života. Příval endorfinů se hodí ráno i večer a pokud má někdo chuť jít po náročném dni v práci „pomučit“ tělo nějakým sportem, měl by mít možnost. Aby ale na sport vůbec viděl, potřebuje důkladně osvětlené sportoviště.

 

>Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky.<

 

Specifikace osvětlení sportovišť

Vybrat správné osvětlení sportovišť, zejména těch krytých, není jen tak. Na těchto místech jsou světla vystavena zvýšeným nárokům na bezpečnost. Rizika zranění sportovců nebo rozbití světel je výrazně vyšší. Například nebezpečí v podobě zásahu míčem, hrozí téměř neustále. Proto je důležité návrhy osvětlení a stejně tak projekty osvětlení sportovních prostor nepodcenit, ale naopak jim věnovat zvýšenou pozornost.

Svítidla by měla být odolná vůči prachu a nárazům (nejčastěji kvůli již zmiňovaným zásahům míčem). Pokud řešíte návrh osvětení do hal s krytým bazénem je bezpodmínečně nutné zajistit svítidla voděodolná, která jsou chráněná proti vlhkosti, korozi a mají třídu izolace II.

 

Sportoviště, na které je třeba si posvítit

  • kryté sportovní haly a tělocvičny
  • otevřené sportovní areály
  • kryté bazény
  • otevřená koupaliště
  • šatny sportovišť

Navrhnout optimální osvětlení sportoviště je výzva. Každý prostor je určen na jiný sport a každá disciplína vyžaduje odlišné množství světla pro ideální podmínky. Pro všechny prostory  je potřeba zvolit odolná svítidla vhodná do náročného prostředí. Tělocvičny a sportovní haly mívají vysoké stropy a jejich doménou je také velký otevřený prostor. Jsou často variabilně využívány a s tím je nutné při návrhu osvětlení pracovat.

 

V hlavní roli bezpečnost osvětlení i pohodlí

Při plánování osvětlení sportovního objektu je třeba soustředit se nejen na bezpečí ale i zrakové pohodlí uživatelů. Jejich očím bude nejlépe na příjemném a neoslňujícím světle. Žádný sportovec neocení, když ho bude světlo oslňovat natolik, že bude hrát v podstatě naslepo. Nehledě na to, že třeba takový letící tenisák může být i celkem nebezpečný, když zasáhne například obličej.

Nezapomeňte věnovat pozornost také snadnému ovládání a minimalizaci provozních nákladů. Například díky stmívatelnému provedení s elektrickým předřadníkem budete mít světlo okamžitě. Nebudete se tak muset rozčilovat s nepříjemným blikáním a ještě si prodloužíte životnost zářivek.

 

Uhlídat všechny zákonné normy, abyste se nemuseli obávat ani návštěv z hygieny není nic snadného. Výpočet osvětlení, který vám zajistí bezstarostný provoz a spokojené klienty, svěřte raději do rukou profesionálů. Jen tak budete mít zaručeno, že bude vše tak, jak má být.

Potřebujete pomoc s návrhem osvětlení sportoviště? Ozvěte se nám!

 

06.07.2022