Pouliční osvětlení ovlivňuje bezpečnost a zdraví vašeho města

ikona posuvnik Pouliční osvětlení

Znáte to? Staré lampy pouličního osvětlení mdle svítí, poblikávají a vyčerpaně bzučí. Do okna ložnice uprostřed noci svítí dostatečně na to, aby se vám špatně spalo, ale ve chvíli, kdy vám na chodníku spadnou klíče na zem, máte pocit, že skoro nesvítí. Přiznejme si, že ve většině měst a obcí je (PO) v alarmujícím stavu. Tím myslíme nejen samotná svítidla, ale i veškeré stožáry a kabely.

>Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky.<

 

Pouliční osvětlení ovlivňuje kvalitu vašeho života

Život by byl o hodně příjemnější, levnější i bezpečnější, kdyby pouliční osvětlení fungovalo, tak jak má. Lampy, které nebudou svítit do oken, ale díky čidlu se spustí jen tehdy, když bude někdo potřebovat světlo. Jasně osvětlené silnice i přechody, které přispějí k větší bezpečnosti při pohybu na komunikacích. A ta úspora! Energie v letošním roce (2022) vyrostly až o 50 % a nikdo nepředpokládá, že by tento rok začaly klesat. Výpočet ceny osvětlení tak hraje stále větší roli. A nutnost efektivního využívání PO se zvyšuje.

Nový návrh osvětlení je cesta ke změně

Prvním krokem ke změně je zpracování odborného měření pouličního osvětlení. Měření zjistí technické parametry vaší pouliční osvětlovací soustavy. Ty jsou sice uvedené v projektu, ale je dobré ověřit reálné fungování PO. Díky tomu si potvrdíte, zda je nebo není třeba světla vyměnit. Obdržíte protokol o měření, který vám pomůže určit, jakým směrem by se návrhy osvětlení měly ubírat.

Jak probíhá měření pouličního osvětlení

Podle druhu komunikace se měří osvětlenost/jas luxmetrem s fotočlánkem, jasoměrem, nebo jasovou kamerou. Veškeré naměřené hodnoty jsou zaznamenané v protokolu o měření. Tam se navíc uvádí i popis místa měření, údaje o měřicím zařízení a podmínky panující během měření (jako teplota, povětrnostní podmínky atp.).

Budoucnost patří smart city

Při výběru správného osvětlení myslete na budoucnost. Chytré sloupy pouličního osvětlení zabrání světelnému smogu a navíc poskytují 5G připojení. Naši odborníci se postarají o to, aby nedocházelo ke zbytečnému úniku světla a dostatečnému osvětlení  důležitých ploch. Volbou osvětlení můžete jít naproti budoucnost a proměnit tak své město smart city budoucnosti.

Vypočteme a navrhneme pouliční osvětlení tak, aby splňovalo všechny potřeby vašeho města.

 

V Envispotu vám s návrhy a výpočty osvětlení rádi pomůžeme. Tak se nestyďte a napište nám.

09.05.2022