Veřejné osvětlení mnoha českých obcí volá po výměně, obce proto volají po dotacích

ikona posuvnik night-3223215_1280_1170x330_acf_cropped

V jednom z nedávných článků jsme zmínili aktuální situaci, kdy obce potřebují rekonstruovat svá veřejná osvětlení (VO), neboť jsou v mnoha českých obcích v bídném stavu. To pro obce ovšem znamená milionové až miliardové investice. Proto Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR chce pro rok 2019 navýšení ročního rozpočtu národního programu Efekt. Program je zaměřený na úspory energií.

Jen v Praze – která má přirozeně největší počet svítidel ze všech českých měst – je skoro celá třetina těchto svítidel starší čtyřiceti let. Jen nutná jejich výměna, která vychází odhadem na 10 miliard korun.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Revitalizace veřejného osvětlení jako správný krok na cestě za světlem

Na jedné straně může být tento stav a nutnost jeho zlepšení kvůli velké finanční zátěži pro obce strašákem. Na straně druhé je to ale velká příležitost vybudovat solidní páteřní sítě technologií smart cities.

Nové sítě osvětlení (vybudované v rámci dotací) už mohou obsahovat řadu technických vychytávek – z hlediska osvětlení třeba zařízení pro eliminaci světelného smogu. Proto už teď (vlastně nejpozději teď) by se vedení měst měla zabývat novou moderní funkcionalitou veřejného osvětlení.

 

Proč smart technologie?

Inteligentní technologie šetří energii a chovají se ekologicky. Přesto se české obce obnově veřejného osvětlení a investicím do smart cities chovají jako k Popelce. Částečně je to určitě tím, že revitalizace a modernizace VO je záležitostí milionů korun a z přímých evropských dotací nepůjde do roku 2020 na inovaci VO ani koruna (respektive euro). Proto se mnohé obce věnují raději projektům, na které získat dotace EU lze.

Paradoxně i nižší cena elektřiny posledních let tomuto nezodpovědnému přístupu NEinvestování do modernizace veřejného osvětlení jen nahrává. Podpůrci modernizace tím přicházejí o důležitý argument, kterým je finanční úspora díky nižší spotřebě energie, kterou by přineslo nové osvětlení. (Mluvíme v řádech až o 50 % úspory el. energie díky novému systému osvětlení.)

 

Netoxické světlo

Díky novým technologiím může vaše nové veřejné osvětlení mj. vyzařovat takzvané netoxické světlo bez škodlivé modré složky světelného spektra. Také může být biodynamické, tedy mění se přirozeně v průběhu dne a noci – to aby nezatěžovalo životní prostředí světelným smogem. Pokud vám záleží na zdraví a pohodě občanů, i toto jsou důležité důvody pro obnovu vašeho VO.

 

Potřebujete světelný návrh pro svou obec?

21.11.2018