Jak vám chytré řízení osvětlení DALI prozáří život

ikona posuvnik meeting-room-992298_1280_1170x330_acf_cropped

Světem rezonuje snaha o udržitelnost. I v oblasti osvětlovacích řešení pozorujeme rostoucí poptávku po osvětlovacích systémech pro stále větší úsporu energie, flexibilitu a možnosti individuálního přizpůsobení (od jednoduchého stmívání až po simulaci denního světla). To s sebou nese výrazně jiné požadavky na osvětlení. Proč to lidé a firmy tak řeší? Mít správné světlo přináší například větší pocit pohody a zvyšuje motivaci třeba při práci. Přední světoví výrobci komponent odpovídají nabídkou právě takových “chytrých” svítidel.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Řízení osvětlení DALI

Aby řídicí systém osvětlení coby součást elektroinstalace nebyl “hloupý” a sloužil uživateli opravdu inteligentně, využívá se (po analogových systémech) v dnešní době řízení digitální. Zajišťuje nejen větší variabilitu, ale v případě nových potřeb také poměrně snadnou možnost dodatečného rozšíření.

V úvodu jsme zmínili potřebu udržitelnosti. Díky tomu – i kvůli rostoucím cenách energií – dnes zákazníci sami hlídají úspornou funkci těchto řídicích systémů. Primárně šetří elektrickou energii, ale nezanedbatelná je i jejich šetrnost ke světelným zdrojům. I tím se tedy sekundárně šetří náklady, neboť klesá četnost jejich výměny.

 

Co je přesně protokol DALI?

DALI je zkratkou pro anglické Digital Addressable Lighting Interface (v přesném překladu “digitální adresovatelné osvětlovací rozhraní”). Jde o protokol, v němž jednotlivá zařízení DALI komunikují mezi sebou. (Podléhá normě IEC 62386.) Zjednodušeně řečeno je DALI standardem pro interiérové osvětlování. To kvitují také přední výrobci předřadných přístrojů pro světelné zdroje. Příjemná je možnost obousměrné komunikace, kdy je možné řídit všechny okruhy, i možnost mít přehled o stavu jednotlivých předřadných přístrojů a světelných zdrojů. Chytré řídicí systémy tedy zastávají funkci podpory vzdálené správy. Zodpovědný technik tak získává informaci o poruše ihned a může zajistit opravu, ještě než poruchu zaregistruje zákazník.

Toto je např. DALI:

  • Jednoduchý systém nastavení
  • Programovatelné skupiny i scény
  • Snadná změna nastavení, snadné opravy

 

Co individuální systémy řízení světla např. nabízejí?

  • Řešení integrovaná do svítidel pro autonomní svítidla
  • Regulátory prostor pro rychlou a snadnou instalaci ve více místnostech
  • Flexibilní podlahové ovladače pro připojené světlo ve středně velkých instalacích
  • Výkonný systém správy světel v budovách s datovou analýzou pro velké instalace

 

 

Plánujete inteligentní řízení osvětlení a nevíte si rady?

 

21.11.2018