Proměňte obyčejné město ve smart city chytrým osvětlením

ikona posuvnik Envispot-na-web-1200-×-600-px-1_1170x330_acf_cropped

Lampy veřejného osvětlení jsou tu s námi už přes tři sta let a najdete je doslova na každém rohu. Tak proč z nich v rámci konceptu chytrého města (smart city) neudělat lampu chytrou? Až 40 % nákladů na elektrickou energii města připadá na veřejné osvětlení, které mnohdy svítí neefektivně – v době, kdy se po ulicích nikdo nepohybuje, světlo vyzařuje zbytečně do okolí, do oken a tak dále. Pojďme se podívat na to, jak může být osvětlení chytré.

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

 

Základem smart city je digitalizace

Digitální transformace – to je pojem, který se poslední roky skloňuje napříč obory a odvětvími. A koncept chytrého města (smart city) spočívá právě ve využití digitální, informační a komunikační technologie k tomu, aby město efektivněji využívalo stávající infrastrukturu a snížilo spotřebu elektrické energie.

O chytrých zařízeních už jste jistě slyšeli. Když můžete mít chytrý telefon a hodinky, tak proč by nemohly být inteligentní celé budovy, ulice, odpadkové koše a lampy veřejného osvětlení. Proč lampy? Musíte si uvědomit, že jsou permanentně napájené a poskytují prostor pro instalaci senzorů, digitálních chytrých značek, nabíječek pro elektromobily… A to je ta jejich (skrytá) výhoda.

Chytré sloupy pouličního osvětlení

A co kdyby sloupy veřejného osvětlení nesloužily čistě jen ke svícení, ale uměly něco navíc? Dobře, recitování poezie to asi nebude, ale mohly by sloužit jako zdroj bezdrátového připojení 4G a 5G, prostředek k detekování nehod, monitorování životního prostředí (mapovat kvalitu ovzduší, míru hlučnosti). A nejen, že by mohly, ale některé už to umí.

Chytrá osvětlení zavádí všechna velká města v Evropě a ani v České republice nejsme zcela pozadu. I když se u nás zatím jedná o nahodilé či pilotní projekty.  A je celkem jasné, proč – najít v městské či obecní kase na chytré lampy je docela oříšek.

 

Jaké mají výhody?

Hlavním přínosem chytrých lamp ale v rámci konceptu smart city není úspora elektrické energie. Asi si umíte spočítat, že to, co se díky inteligentnímu veřejnému osvětlení ušetří na elektřině, spolknu náklady na pořízení této technologie. ALE inteligentní veřejné osvětlení dlouhodobě snižuje náklady na monitorování osvětlení, zasíťování a provoz elektrických zařízení sloužících městu.

Místní pak ocení automatické řízení jasu osvětlení v závislosti na změnách okolního prostředí. Svítí tedy tehdy a tak, jak je potřeba. Co tím máme konkrétně na mysli? Dynamické veřejné osvětlení umí regulovat intenzitu světla podle pohybu osob, vozidel nebo třeba podle počasí. A to je přesně v souladu se snahou Ministerstva životního prostředí – snížit světelné znečištění.

Přečtěte si také: Jak modernizovat veřejné osvětlení šetrně a efektivně?

 

Kvalitním návrhem umělého osvětlení ke snížení světelného znečištění

Města a obce sice pracují na obnově starého a neefektivního veřejného osvětlení, ale často musí (kvůli rozpočtu) zvolit jednodušší a levnější variantu než jsou chytré sloupy poskytující připojení na 5G síť. Pokud potřebujete vyměnit veřejné osvětlení v souladu s doporučeními ministerstva, jste tu správně. Vypočteme a navrhneme vám veřejné osvětlení tak, aby zbytečně neunikalo do okolí (a k obloze) a tak neprodukovalo takzvaný světelný smog.

V Envispotu jsme na návrhy a výpočty denního, umělého i nouzového osvětlení machři.
I toho chytrého. Tak nám napište.

25.04.2022