Jak modernizovat veřejné osvětlení šetrně a efektivně

ikona posuvnik Bez-názvu-1268-x-856-px_1170x330_acf_cropped

Výměna zastaralého veřejného osvětlení za LED osvětlení může ve veřejných rozpočtech ušetřit téměř dvě miliardy korun každý rok. Teď, když se ceny energií skokově navyšují, to může být ještě víc. Modernizace osvětlení ulic, parků, cyklostezek a silnic zahrnuje také prvky automatizace a pohybová čidla šetřící energii.

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

Nepřítel jménem světelné znečištění

Světelné znečištění je jedním z průvodních jevů, které s sebou umělé venkovní osvětlení přináší. Má prokazatelný vliv na zhoršenou kvalitu spánku a s tím související únavu a snížení pozornosti. To se týká především světla modré barvy, které kromě mobilů a počítačů vyzařují i LED technologie.

Ruku na srdce, kdy jste naposledy v noci vzhlédli k obloze a viděli miliony hvězd? Městské děti nejspíš ani netuší, že můžou na vlastní oči spatřit v našich končinách mléčnou dráhu. To proto, že oblohu i uprostřed noci prozařuje takzvaný světelný smog. Za ten může špatně nasměrované umělé veřejné osvětlení, nebo svítidla nakloněná pod pětačtyřiceti stupňovým úhlem.

Plýtvání je drahý špás

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je opravdu nutné, aby billboardy a výlohy obchodů svítily celou noc? A už jste spali v domě, kterému v noci svítilo veřejné osvětlení přímo do oken? No, to jste se asi moc dobře nevyspali.

Ministerstvo životního prostředí a Svaz měst a obcí vydali Jednoduchou osvětlovací příručku pro obce, ve které doporučili několik hlavních zásad pro co nejšetrnější a zároveň nejefektivnější veřejné osvětlení.

Šetrné a efektivní veřejné osvětlení v šesti krocích

  • K osvětlení by se měla používat svítidla vyzařující dolů. Tím se omezí množství světla, které způsobuje světelný smog a zároveň se ušetří energie.
  • Aby světla co nejméně vyzařovala do nebe, měla by být instalována vodorovně.
  • Pro veřejné osvětlení je vhodnější LED světlo v teplém odstínu (s krátce barevnou teplotou pod 3 000 K)
  • Okna obytných budov by neměl být osvětlena více než 2 lx, v době nočního klidu 1 lx.
  • Osvětlení pozemních komunikací nemá překračovat minimální hodnoty stanovené normou o více než 30 %. Je to neekologické a drahé.
  • Architektonické a dekorativní osvětlení k nasvícení dominant měst a obcí, jako jsou kostely, hrady a zámky, by mělo pokud možno mířit na architektonický prvek shora dolů a mimo obrys by mělo směřovat maximálně 10 % světelného toku. Pokud je to možné a v noci se kolem památky nehoufují turisté, v době nočního klidu by mělo být osvětlení vypnuto.

 

K modernizaci veřejného osvětlení obcím a městům výrazně napomohly dotace. Uvidíme, jak modernizaci na některých místech uspíší skokové zdražení energií. Snad starostové místo vypínání osvětlení nahradí staré skomírající světla moderními, nebo dokonce takzvanými chytrými lampami, které po půlnoci svítí pouze na dvacet procent a naplno jen ve chvíli, kdy zaznamenají pohyb.

Výpočet a návrh šetrného umělého osvětlení raději nechte na odbornících. Ti vám spočítají a vyberou nejvhodnější svítila a tak ušetří nejen peníze, ale i lidské zdraví a přírodu.

16.11.2021