Světelný smog je jako upír. Nedá vám spát a vysává z vás energii

ikona posuvnik pokus(1)

Světelný smog je téměř všudypřítomný. Na naší Zemi už je málo míst, kde se setkáte se zdravou noční oblohou. Dalo by se říct, že světelné znečištění je „civilizační chorobou“ dnešní doby. Existuje na ni lék?

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Města nikdy nespí. Neonové záření, pouliční lampy, světla z domácností, agresivní osvětlení billboardů, záření z obrazovek, telefonů… To vše negativně působí nejen na rostliny a živočichy, ale i na naše vlastní zdraví. Naši předci zažívali černočernou tmu každou noc a jediným světlým bodem býval kdysi úplněk. Závěsy, žaluzie či rolety mohou působit jako štít, ale před světelným znečištěním vás zcela neochrání.

Co je to světelný smog a jak proti němu bojovat?

Světelnému znečištění se často přezdívá rušivé světlo. A perfektně to sedí! Jedná se totiž o veškeré negativní jevy, jejichž viníkem je umělé osvětlení. Rozptýlené světlo ovšem neškodí jen v jednom bodě. Ovlivňuje i krajinu, kde byste nepotkali ani živáčka. Šíří se totiž až desítky kilometrů.

Určitě si teď říkáte, že je lepší světelný smog než život při svíčkách. Světelný smog však mnohdy vzniká úplně zbytečně! Přitom stačí jen dodržovat pár zásad a bylo by nám na světě líp:

 

  •  Sviťte jen v době, kdy je potřeba.
  • Instalujte kvalitní svítidla s nízkou spotřebou a dlouhou životností.
  • Složitou instalaci umělého osvětlení nechte na odbornících.  Ti si se světelným znečištěním hravě poradí.
  • Světlo by se nemělo rozptylovat do všech směrů, ale mělo by osvětlovat pouze daný předmět.
  • Řešením mohou být i pohybové senzory, které rozsvítí světlo pouze v případě potřeby.

Proč nám světelný smog škodí?

Vnitřní biologické hodiny jsou řízeny slunečním zářením. Světlo k životu prostě potřebujeme. Ale všeho moc škodí. Večer se v našem těle totiž začne tvořit hormon melatonin neboli hormon spánku. A právě umělé osvětlení tomuto přirozenému cyklu nedopřeje ani chvilku klidu. Citlivější osoby mohou trpět nespavostí, depresemi nebo dalšími nemocemi jako diabetem, obezitou či kardiovaskulárními problémy. Přitom je denně osvětlená celá řada míst, která žádné osvětlení nepotřebují. Zbytečné? Drahé?  Ale zřejmě „čučavé“.

Ale nemalujme čerta na zeď. Lék na tuto „civilizační chorobu“ existuje. Moderní osvětlovací systémy jsou možnou cestou, jak proti světelnému smogu bojovat. Nesviťte proto zbytečně, když nemusíte. Ulehčíte nejen vaší peněžence, ale i život zvířat a lidí kolem vás.

Světelné znečištění za zády. Kam vyrazit za noční oblohou?

I u nás ještě stále existují místa, která jsou světelným smogem dotknuta jen nepatrně. Oblasti tmavé oblohy vám ukážou krásy vesmíru jako na dlani. Takzvané oázy noční tmy najdete v Jizerských horách, Jeseníkách, Beskydech či v Majetínské oblasti.

 

My to světelnému smogu umíme spočítat

 

 

09.08.2021