Barevné spektrum je pro hodně lidí jen zapomenutý termín ze školních hodin fyziky. Myslí si, že se jich netýká, ale opak je pravdou. Barevné spektrum je všude okolo nás. Potřebujete změřit barevné spektrum světla, index barevného podání, flikr (blikání), barevnou teplotu světla, spektrální rozdělení výkonu, vlnovou délku? Tak čtěte dál.
> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <
Co je to světlo
Světlo je elektromagnetické záření, jehož spektrum sahá až do oblasti infračerveného a ultrafialového záření. Ty jsou pro lidské oko neviditelné. Naše oko dokáže vnímat záření o vlnových délkách až 380 až 750 nanometrů – to je ono pověstné viditelné světlo, „bílé“. A právě zde se tvoří barvy.
Víte, že to jak vnímáme barvy, záleží mimo jiné na barvách předmětů, které máme kolem v zorném poli? Například červenou pohovku vnímáme jako červenou, pokud je osvětlena zeleným nebo modrým světlem. Pokud bychom ji osvítili světlem červeným, bude nám připadat jako bílá.
Jak vzniká barevné spektrum
Naše oko má 3 barevné receptory, které vnímají barvu. Právě jemu vděčíme za to, že vidíme svět barevný. Vnímá tři základní barvy:
- červenou
- zelenou
- modrou
Jednotlivé barvy mezi sebou nemají hranicie. Jsou typické svou vlnovou délku a vzájemně do sebe přecházejí. Barevné spektrum světla má pod křídly všechny barvy, které známe: červenou, zelenou, fialovou, žlutou, modrou…
Při smíchání všech barev viditelného světla vzniká již zmiňované “bílé světlo”. Viditelné světlo odražené od objektu, nebo jím procházející, mění vlnovou délku a intenzitu. Spektrum světla funguje tak, že jedna barva plynule přechází v další.
Lidské oko je nejcitlivější na vlnové délky okolo 555 nanometrů, což je zelená barva. Je možné, že právě proto nás zelená tak uklidňuje.
Měření světelného spektra
Potřebujete změřit barevné spektrum světla, index barevného podání, flikr (blikání), barevnou teplotu světla, spektrální rozdělení výkonu, vlnovou délku…?
Pokud máte k ruce šikovný přístroj zvaný spektrometr dokážete si změřit celou řadu veličin barevného spektra. Například vlnovou délku, barevnou teplotu světla, flikr nebo třeba index barevného podání. Pokud je to navíc nový a kvalitní kousek Mavospec Base jako ten od značky Gossen, fantazii se meze nekladou.
S ním je možné provést přesnou fotometrii kdykoli a kdekoli. Všechny naměřené hodnoty relevantní pro světlo jsou určeny pro měřené spektrum a zobrazeny jednoznačně a srozumitelně.
Spektrometrem zjistíte:
- osvětlení,
- korelující teplotu barev,
- index barevného podání,
- barevné souřadnice v souladu s různými standardy,
- flikr (tedy blikání),
- spektrální rozdělení výkonu,
- vlnovou délku,
- dominantní vlnovou délku
Nemáte spektrometr a potřebujete změřit světlo? Napište nám a my se o vše postaráme!
29.08.2022