Kdo šetří, má klidně i za čtyři aneb jak na osvětlení, které vám nepustí žilou, část I.

ikona posuvnik Šetrné zacházení s energií

Jak snížit spotřebu elektrické energie. Větu v různých obměnách slýcháme stále častěji. Dobrá zpráva je, že možnosti tu jsou a týkají se v podstatě všeho – od přepravy přes starost o domácnost až po osvětlení, respektive svícení. Ještě lepší zpráva je, že při snaze o úsporu energie nemusíte sahat po extrémních řešeních. Nečeká vás znovuvzkříšení černých černých hodinek. K úsporám, které pocítíte, se zvládnete dobrat vcelku snadno.

> Tento článek je osvěta o světle pro laiky. Vaše konkrétní dotazy zodpovíme podrobně a rádi. <

Budiž (denní) světlo

Moudrost našich předků praví, že pod svícnem je největší tma. Na svícen dnes v domácnostech narazíme asi jen zřídka, alespoň pokud mluvíte o takovém, který by obyvatelé využívali ke svícení. Jistá paralela tu ovšem je. Co se týká úspory energie, osvícení v řadě domácností paradoxně dlouho zůstávalo stranou zájmu. Jakoby ve stínu. Pokud lidé hledali způsoby, jak šetřit, pak se většinou zaměřili například na vytápění, obvykle nejvyšší položku na účtu za elektřinu. S rostoucími cenami energií se situace mění i u těch, které by nad šetrnějším svícením dříve přemýšlet vůbec nenapadlo. Energie vydaná na svícení totiž může tvořit i kolem 10 % z celkové energetické spotřeby domácnosti. A to při současných sazbách představuje sumu, kvůli které se nad sebou a svým zacházením se zdroji světla vyplatí zamyslet.

Zářivkám odzvonilo

Pokud chcete ušetřit, bude vás to možná na začátku něco stát. Od světelných zdrojů z časů cara Klacka nemůžete čekat zázraky. Zamávejte zářivkám*, halogenům (nebo dokonce starým žárovkám s vláknem) a přivítejte u sebe doma moderní LED svítidla.

*Jednak pokulhávají po estetické stránce, především ale nedokáží zajistit žádoucí světelný komfort. Více v článku o tom, jak (ne)můžete světlem ubližovat svému biorytmu.

Jak už jsme si řekli, bez počáteční investice to nepůjde. Vrátí se vám ale velmi brzy, moderní ‚‚LEDky‘‘ si s nízkou spotřebou energie rozumí velmi dobře.

A abychom nezapomněli, nejjednodušeji snížíte spotřebu energie u osvětlení s pomocí vypínače. Někdo na zhasínání světel zapomíná, někdo věří mýtům o tom, že časté zhasínání a opětovné rozsvícení zdroj světla degraduje. U LED žárovek to neplatí a má je smysl zhasínat opravdu pokaždé, když opouštíte místnost.

Nejlepší zdroj světla? Ten nejstarší

Další přísloví praví, že čistota je půl zdraví. Naši předkové pořekadlo zcela jistě vztahovali především na tělesnou hygienu, překvapivě trefně jej však můžeme použít i u zdrojů světla. Denní světlo bylo, je a doufejme, že vždycky bude, zdarma. Proto byste jej měli užívat plnými ‚‚doušky‘‘ a usnadnit mu cestu do svého obydlí, jak jen je to možné. Udržujte okna čistá, žaluzie, rolety, závěsy nebo jakékoliv další alternativy pro stínění oken stáhněte z dohledu.

Že to zní banálně?

Vězte, že nemocí z povolání trpíme i my. A rozsvícených světel, která za částečně staženými žaluziemi během bílého dne zvesela spotřebovávají elektrickou energii, si všímáme až bolestivě často. Jistě, žaluzie zde zajišťují jeden velmi podstatný aspekt – soukromí. Například jemná šifonová záclona však dokáže zajistit jakousi vizuální bariéru a zároveň opustit dovnitř dostatek denního světla. Pokud patříte mezi zaryté odpůrce jakéhokoliv textilu kolem oken, pak se (ne)dá svítit.

 

Pokračování příště.

 

Přejete si tu nejlepší světelnou péči pro svou domácnost? Navrhneme vám osvětlení ‚‚na tělo‘‘.

25.09.2022