Říkáte si, že pořádné osvětlení skladu jsou jen vyhozené peníze? Sklad je většinou vnímán jako šedá myška v koutě. Přitom je velmi důležitým článkem vašeho byznysu – je zdrojem veškerého materiálu i zboží. A na to je třeba si posvítit. Dobrá viditelnost totiž přináší ovoce: ušetříte, práce ve skladu bude bezpečnější a logistika efektivnější. Naše doporučení tedy zní: neponechejte nic náhodě a osvětlení skladovacích prostor řešte od píky.
>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<
Že osvětlení skladových hal není nic komplikovaného? To bychom raději netvrdili. Osvětlení skladu byste měli řešit co nejkomplexněji. Dobrá viditelnost je základ: ➡ usnadní práci zaměstnancům, kteří se rychle v prostoru zorientují a práce jim tak půjde pěkně od ruky, a zajistíte díky ní i bezpečnost na pracovišti. A to už stojí za to se nad tím zamyslet, nemyslíte?
Osvětlení skladu šetří vás i vaše peníze
Sklad je prostor, ve kterém uchováváte materiál, zboží. Každé zboží potřebuje jinou intenzitu světla, ventilaci, vytápění, chlazení… Když se to vezme kolem a kolem, skladování je celkem věda. Abyste si usnadnili všechny komplikace, využijte všech vymožeností, které dnešní svět nabízí. Ať už jsou to různé funkce inteligentních typů budov, automatizované řízení osvětlení nebo čidla na detekci přítomnosti, vytěžte z modernizace maximum. Anebo si, prostě a jednoduše, nechte prošlapat cestičku odborníky – ti vám to všechno spočítají, navrhnou i namontují.
Děsí vás výše počáteční investice? Věřte, že nebudete litovat. Chytré řešení totiž šetří:
- čas obsluhujících zaměstnanců,
- náklady,
- vaše nervy – například díky instalaci speciálních čidel monitorujete a včas odhalujete zvýšené teploty, které by mohly způsobit požár
Kdybyste se této problematice chtěli pořádně podívat na zoubek, mrkněte na normy, které mají osvětlení skladu pod palcem:
- ČSN EN 12464-1 Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostor – Část 1: Vnitřní pracovní prostory – nebo si přečtěte náš článek
- ČSN 36 0011 Měření osvětlení vnitřních prostorů. Skládá se ze 3 částí: Základního ustanovení, Měření denního osvětlení a Měření umělého osvětlení (norma popisuje metodiku měření + požadavky na měřicí přístroje)
Rady a tipy od nás pro vás
Pokud mají vaše skladovací prostory vysoké stropy a kvůli vybavení haly či zařízení jsou pro vás závěsná svítidla tabu, nevěšte hlavu. Řešením mohou být systémy světelných pásů a reflektory s úzkou vyzařovací křivkou. Pamatujte, že každý problém má řešení!
Moc dobře víme, že úspora energie je pro vás stěžejní. Osvětlení skladu a průmyslové haly není žádná legrace. Proto už při plánování myslete na:
- měrný výkon – ideální osvětlení za co nejnižší spotřeby elektrické energie
- maximální využití přirozeného světla (z oken, světlíků…)
- to, že osvětlení musí zvládat dlouhý provoz (někde i 24 hodin denně)
- zajištění ideálního vnímání barev (studená nebo přirozená bílá barva nainstalovaných světel)
- to, že světelná a zraková pohoda je alfou a omegou dobře odvedené práce (dle požadavku Státního zdrav. ústavu Praha, SZÚ)
- to, že údržba svítidel je velmi důležitá – usnadněte k nim proto cestu a pravidelně o ně pečujte
Rádi vneseme do vašeho skladu více světla. Obraťte se na nás
15.09.2021