Zdravým světlem vytvoříte zdravý domov. Denní osvětlení je klíčem k pohodovému životu

ikona posuvnik pokus(2)

Pryč s tmavými kouty. Nechte vnést světlo do vašeho domova. Denní osvětlení je blahodárné pro náš organismus a pokud bude váš dům dostatečně prošpikovaný slunečními paprsky, bude se vám v něm žít dobře. Denní světlo totiž ovlivňuje naši psychiku. Ne nadarmo se říká, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Dobu, kdy lidé trávili většinu svého času venku, na polích, v lesích, dávno odvál čas. Průmyslová revoluce nahnala většinu lidí do továren, kde trávili svůj život v málo osvětlených prostorech. To značně ovlivnilo jejich zdraví i délku života. Dnes opět trávíme většinu svého času uvnitř budov – ať už je to v kancelářích, nemocnicích či ve školách, jsme zavření mezi čtyřmi stěnami. A i když už víme, jak měřit osvětlení, aby budova byla zdravá a s ní byli i zdraví lidé v ní, denní světlo nám nic nenahradí. Myslete na to proto při tvoření svého domova.

S denním osvětlením za zdravějším já

Díky dennímu světlu nejen dobře vidíme, ale značně ovlivňuje i naše vnitřní biologické hodiny, které řídí náš rytmus. Denní světlo v nás vzbuzuje vyšší výkonnost, soustředěnost a lepší náladu. Proto je denní osvětlení budov tak důležité. Práce jde přece s úsměvem mnohem lépe.

Říkáte si, že vaše pracovní prostory jsou dostatečně osvětleny umělým osvětlením? To je dobře. I my na správné světlo v kanceláři pravidelně dohlížíme. Nedávno jsme o tom psali článek. Ale uvědomte si, že není světlo jako světlo.

Pojďme si to osvětlit: Umělé a přirozené světlo se liší intenzitou. Pokud je venku hezky a slunce jasně svítí, jeho síla dosahuje až 10 000 luxů, zatímco umělé osvětlení má jen 500 luxů. Vidíte ten velký rozdíl? Umělé osvětlení tedy není řešením. Co s tím? Snažte se co nejvíce času trávit na čerstvém vzduchu a do budovy pusťte co nejvíce světla. Tím dostanete světlo i do vašeho života a tělo se vám zdravím odmění.

 

Připravte dennímu osvětlení cestu k vám domů

Pokud stavíte dům nebo rekonstruujete byt, zamyslete se nad dostatkem denního světla. Nevíte si rady, jak zajistit prostorným místnostem zdravé denní osvětlení? Pokud si chcete dopřát světelný komfort, nechte to na odbornících. Ti vám to změří jedna dvě. Ale i vy můžete přispět se svou troškou do mlýna. Jak?

  • Alfou a omegou jsou velká okna. Čím větší prosklená plocha a užší rám, tím lépe.
  • Jako dobrý pomocník poslouží do tmavých místností světlovody a světlíky.
  • Světlá barva nábytku místnost doslova prozáří. Světlo se totiž od světlé barvy odráží zpět k oknu a vytváří tak ideální a rovnoměrné osvětlení pokoje.
  • Snažte se dát pracovní kout nebo pohovku co nejblíže k oknu. Tím si zajistíte dostatek denního světla každý den.
  • Pokud máte možnost, čarujte i s příčkami. Můžete je zcela odstranit, nebo nahradit skleněnou stěnou či posuvnými dveřmi. Tím získáte vzdušnější prostor plný denního světla.

 

Nevíte si s denním světlem rady? Nevadí! My jsme s ním jedna ruka. Nechte si od nás poradit.

26.08.2021