Výpočet umělého osvětlení pro venkovní sportoviště

ikona posuvnik stadium-189777_1280_1170x330_acf_cropped

Správně osvítit hřiště nebo jiný sportovní prostor je věda. Obecně o osvětlení sportovišť jsme už krátce psali. Dnes se zaměříme na několik zajímavostí, které je potřeba zvážit v případě venkovních sportovišť, než dojde na výpočet umělého osvětlení. Na ten je v každém případě dobré najmout “světelné profesionály”.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Osvětlení pro skvělé sportovní výkony

Podívejme se na zoubek normám, které osvětlení sportovišť vymezují. Projekt jich musí zohlednit hned několik, ale norma přímo pro prostory sportovišť se jmenuje:

  • ČSN EN 12193 (36 0454) 2008 Světlo a osvětlení – Osvětlení sportovišť

Jde o evropskou normu, která reguluje osvětlení pro krytá sportoviště i pro ta pod širým nebem pro tradiční sporty, které Evropané provozují. Stanoví podmínky pro zajištění dobrého vidění nejen pro samotné sportovce, ale také rozhodčí a diváky (plus podmínky pro televizní přenosy). Jde především o:

  • optimalizaci vnímání zrakové informace během sportování,
  • udržování úrovně zrakového výkonu,
  • dosažení přijatelné zrakové pohody,
  • omezení rušivého světla*
*Rušivé světlo – kvantitativními, směrovými
nebo spektrálními vlastnostmi zvyšuje nepohodu,
rozptýlení nebo omezení schopnosti vidět.

 

Norma kromě výše uvedeného stanovuje také hodnoty osvětlení, které je nutné dodržet při návrhu na umělé osvětlení sportoviště (i při jeho kontrole). Jde o minimální hodnoty týkající se osvětlenosti, rovnoměrnosti osvětlení, barevných vlastností umělých svítidel, omezení oslnění (což se liší dle konkrétních typů sportu – různé druhy sportů vyžadují jiné rozmístění svítidel). Aby se omezilo oslňování okolních venkovních prostor, pamatuje norma i na posuzování závojových jasů.

Máte podezření, že vaše sportoviště není osvětleno správně dle norem?

Světlo pro vás změříme!

 

Zmínili jsme už rušivé světlo – ve starším znění normy toto kritérium chybělo. Přesto jde o důležitý aspekt při osvětlování venkovních sportovišť – večerní zápasy fotbalu by bez regulace rušivého světla mohly znepříjemňovat život nejen obyvatelům okolních nemovitostí, ale také ohrožovat bezpečnost provozu na okolních komunikacích oslňováním řidičů i chodců.

 

Výpočet umělého osvětlení pro venkovní bazén?

Některý typ sportovišť má natolik specifické vlastnosti, že si žádá také specifické požadavky na své osvětlení. Jde třeba o venkovní bazény. Zde je zásadní také norma ČSN 33 2000-7-714:2001, která zohledňuje vnější vlivy (jako okolní teplotu, vlhkost) atp.

 

Také potřebujete výpočet osvětlení pro své sportoviště?

01.10.2018