Jak zajistit denní osvětlení pro velký obytný prostor

ikona posuvnik living-room-2569325_1920_1170x330_acf_cropped-2

Také se vám líbí trend velikého obýváku spojeného s kuchyní v jeden velkorysý prostor, který může v jeden okamžik sdílet celá rodina, přitom každý se může věnovat jiné činnosti? Pokud takový prostor do svého budoucího bydlení plánujete, nezapomeňte důkladně promyslet, jak mu zajistíte kvalitní denní osvětlení. Proč?

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Zdravé světlo pro váš život

Každý z členů rodiny se potřebuje v obývacím pokoji cítit dobře. A aby byl prostor také pro všechny zdravý, nezapomeňte myslet doslova na každý kout. Prostor s kuchyní by například neměl být šedivou popelkou kdesi v temném koutě bez špetky denního světla. Vždyť sluneční světlo je pro organismus lék a kam nechodí slunce, tam chodí lékař. I obyvatelé České republiky žijí stylem “indoorové generace”, tj. převážnou část dne tráví zavření v místnostech. Varováním by nám mělo být období průmyslové revoluce 19. století, kdy se významně změnil životní (pracovní) styl značné části populace, převážně té chudé. Před průmyslovou revolucí pracovali převážně venku na polích. S příchodem strojů odstartovala éra práce v nevyhovujících podmínkách – lidé byli zavřeni většinu dne v nedostatečně osvětlených továrních halách. To se děsivým způsobem podepisalo na jejich zdraví i délce života.

Denní osvětlení dnes

Doba temna je minulostí. Dnes máme dostatek informací o tom, jak má vypadat zdravá budova. Už v normě z roku 1949 (ČSN ESČ 70-1949) padl mj. požadavek na osvětlení domovů:

  • denní osvětlení má mít dostatečnou intenzitu,
  • má být rovnoměrné po celé ploše,
  • nemají vznikat tmavé kouty.

Příznivý vliv na rovnoměrnost osvětlení mají např.:

  • větší výška místnosti,
  • rozptylující materiál v oknech (jako záclony),
  • světlá výmalba stěn a stropu.

Které normy jsou v případě (návrhu a výpočtu) denního osvětlení ve hře?

  • ČSN EN 73 0580-1 – Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky
  • ČSN EN 73 0580-2 – Denní osvětlení budov – Část 2: Denní osvětlení obytných budov
  • ČSN EN 73 4301 – Obytné budovy

Světlo pro obývák

Jak zajistit dnešním rozlehlým obývacím pokojům zdravé denní osvětlení? Zásadní je samozřejmě správný návrh a výpočet denního osvětlení. Ale i laik může přispět svou trochou do mlýna a zajistit si světelný komfort. Minimálně by se měl zamyslet nad způsobem, jak/čím velký obývací pokoj vybaví. Je-li například pokoj ze dvou stěn obestavěný skříněmi, zmenšuje se prostor, kterým se světlo reálně šíří. Světlo se od skříní odráží, proto je lepší dát přednost světlému nábytku v matné úpravě. Lesklý povrch dvířek sice působí luxusně, ale jednak je na nich vidět každý otisk, jednak vás budou nepříjemně oslňovat odrazem světla z oken, televize i umělých svítidel.

Myslet na dostatečné osvětlení kuchyňského prostoru jsme zmínili hned v úvodu. Kde ale tráví nejvíc času každý člen rodiny? Ano, na sedačce a kolem ní. Ideální je tedy umístit sedačku u okna. Pokud pracuje někdo z rodiny formou home-office a nemáte luxus v podobě samostatné místnosti pro pracovnu, umístěte kromě pohovky blízko okna také pracovní stůl.

Chcete mít možnost jednotlivé funkční prostory ve sdíleném obývacím pokoji alespoň někdy oddělit? Zvažte instalaci stahovatelného závěsu, shrnovatelné zástěny nebo volně stojící paraván. Designově tato řešení mohou prostoru dokonce pomoci. A pokud navíc zvolíte světlou barvu zástěny, bude se světlo odrážet zpět k oknu, a zvyšovat tak ideální a rovnoměrné osvětlení pokoje.

 

Chcete pro svůj obývák zdravé světlo?

24.10.2018