Proč nepodcenit návrhy osvětlení pro sportoviště

ikona posuvnik titulka-sportoviste_1170x330_acf_cropped

Čím je specifické osvětlení pro místa, kde lidé prohánějí těla pro dobrou kondici a zajištění endorfinů pro dobrou náladu? Obecně jsou tyto sportovní prostory (hlavně ty vnitřní kryté) vystaveny zvýšeným nárokům na bezpečnost a světla zde čelí extra výzvám třeba v podobě zásahů míčem.

Ve školních třídách také hrozí svítidlům během přestávek rána houbou při probíhající bitvě, a je proto dobré dle toho vybrat bezpečná svítidla. Ve školních tělocvičnách je ale riziko rozbití světel a zranění ještě výrazně vyšší. Nejen proto je dobré návrhy osvětlení (a projekty osvětlení) sportovních prostor nepodcenit.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Kde všude je nutné řešit “sportovní” návrhy osvětlení:

  • kryté sportovní haly a tělocvičny
  • otevřené sportovní areály
  • kryté bazény
  • otevřená koupaliště
  • šatny sportovišť

 

Pro všechny výše uvedené prostory pro sport je nutné vybrat odolná svítidla vhodná do náročného prostředí. Tělocvičny a sportovní haly mívají vysoké stropy, variabilní způsoby využívání daného prostoru a specifikem je také velký otevřený prostor.

Navrhnout optimální osvětlení takového sportoviště je poměrně náročná výzva. Školní tělocvičny potřebují multifunkční využití prostoru pro různé druhy sportů. Komerční sportoviště jsou někdy specializována na konkrétní disciplínu a každá disciplína vyžaduje odlišné množství světla pro ideální podmínky daného sportu.

Svítidla by měla být prachotěsná a nárazuvzdorná (nejčastěji kvůli již zmiňovaným nárazům míčů).
V případě hal s krytým bazénem je pak nezbytné zajistit svítidla voděodolná, která jsou chráněná proti vlhkosti, korozi a mají třídu izolace II.

Nejen bezpečnost, myslete také na pohodlí

Při plánování osvětlení sportovního objektu je nezbytné myslet na zrakovou pohodu uživatelů s důrazem na příjemné, neoslňující světlo. Je velmi frustrující, pokud vás řekněme v badmintonové hale při každém druhém máchnutí raketou světlo ozáří natolik, že hrajete v podstatě naslepo.

Dále je rozumné myslet také na pohodlnost ovládání a samozřejmě na minimalizaci provozních nákladů! Například stmívatelné provedení s elektr. předřadníkem vám zajistí oproti klasickému zapojení téměř okamžitý start bez nepříjemného blikání (a kromě toho také prodlouženou životnost zářivek).

Kromě toho nelze zapomenout na nouzové ukazatele a nouzové osvětlení (i proto jsme zmiňovali na začátku šatny sportovišť). Uhlídat ale všechny tyto náležitosti a ještě zákonné normy je úkol pro profesionály.

Komfortní a bezstarostný provoz vám zajistí výpočet osvětlení (včetně činitele oslnění a zrakové pohody). Díky němu se nebudete muset obávat ani návštěvy z hygieny…

 

28.05.2018