Home office už volá. Jak vypočítat osvětlení místnosti, abyste na práci viděli?

ikona posuvnik Návrh-bez-názvu_1170x330_acf_cropped

Jak rostou čísla nakažených, zpřísňují se i covid opatření, takže si buď v kanceláři posedíte v roušce, nebo si naordinujete home office. Už zase. Takže je nejvyšší čas předělat kus kuchyňského stolu na pracovní kout, nebo opět přitáhnout z půdy psací stůl ještě z dob studií. Alespoň že to kafe máte dobré i doma.

Zajisté jsou věci, co už jste během pandemie v domácí kanceláři vychytali, ale zamysleli jste se nad intenzitou osvětlení pracovní plochy? Osvětlení firemních pracovních prostorů podléhá hygienickým normám, takže si s tím v kanceláři příliš hlavu lámat nemusíte. Jak ale zajistit dostatečné osvětlení na home office a jak vlastně vypočítat osvětlení místnosti?

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

Zajistěte očím pohodu

Únava, bolest hlavy, pálení očí, nesoustředěnost… to jste už určitě zažili, a když na to nepomohl další hrnek kafe ani růžový prášek, nejspíš jste zaklapli počítač a prostě to zabalili dřív. Napadlo vás, že by mohl být na vině málo, nebo naopak příliš intenzivně osvětlený stůl? Pár týdnů se to dá vydržet, ale z dlouhodobého hlediska si koledujete o zdravotní problémy.

Je na čase zkontrolovat a klidně i vypočítat osvětlení místnosti. Pokud to vypadá, že budete pracovat z domu příštích pár měsíců, není naškodu se obrátit na odborníky, kteří vám navrhnou a vypočtou osvětlení místností tak, aby to bylo funkční, estetické a zdravé.

Kam postavit pracovní stůl?

Ideálně by měl být u okna na severní nebo jižní straně, protože právě tam je po celý den sluneční světlo vyvážené. A denní světlo je pro jakoukoli práci stěžejní. Monitor umístěte nejlépe k oknu bokem, protože tak eliminujete odlesky a osvícení plochy monitoru slunečním světlem.

Pokud se běžně stává, že doháníte resty ještě večer, když uložíte děti, najděte na stole trochu místa i pro lampičku se studenějším odstínem bílého světla. To napomáhá koncentraci. Nebo se i s notebookem můžete přesunout k jídelnímu stolu (tedy pokud jsou nad ním dostatečně silná svítidla).

Posaďte se svět(l)u čelem

Při práci na počítači byste neměli byste sedět zády k nejsilnějšímu zdroji světla (například stropnímu lustru). Zbytečně si budete stínit a monitor počítače bude plný nežádoucích odlesků. Mnohem lepší je sedět přímo pod svítidlem, které ozařuje velkou plochu a vás neoslňuje.

Při výběru místa pro home office berte v potaz i barvu světla. Obývací pokoj s plápolajícím krbem a osvětlený teplým světlem vás spíš ukolébá, než aby vás ponoukl k efektivní práci. Zapamatujte si, že soustředění podporuje bílé světlo s barevnou teplotou od 4 000 do 5 000 kelvinů.

Výpočet osvětlení místnosti

Ideální intenzita osvětlení v kanceláři je 500 luxů. Pokud si chcete alespoň orientačně vypočítat, jestli je vaše pracovní místo osvětleno tak, jak by mělo, zkuste výpočet intenzity osvětlení místnosti.

  • Sečtěte světelný tok žárovek a LED svítidel v místnosti v lumenech. Potřebný údaj (světelný tok) najdete na krabičce.
  • Poté číslo vydělte rozměrem místnosti v metrech čtverečních.
  • Pokud je číslo nižší než 300, měli byste přinejmenším zvážit pořízení stolní LED lampy.

Nevhodné osvětlení snižuje pracovní výkon až o 30 %

Jak se říká: všeho moc škodí a platí to i pro nasvícení místnosti. I doma je dobré najít rovnováhu a to nejen mezi světly a stíny, ale i prací a volným časem.

Na výpočty osvětlení místnosti jsme v Envispot machři. Nechte si od nás poradit.

01.11.2021