Abyste měli krytá záda pro případ, že ve vaší budově vypadne proud, nainstalovali jste spolehlivé nouzové osvětlení? Pro případ, že to teprve plánujete a řešíte, který systém vás nenechá ve štychu, my doporučujeme technologie německé značky INOTEC. Klientům je instalujeme a máme s nimi výborné zkušenosti. INOTEC má plejádu specifických funkcí – např. na jednom okruhu lze nainstalovat jak běžné osvětlení, tak nouzové. Sympatická je také funkce, díky níž lze sledovat funkčnost nouzového osvětlení přes internet, a to každé jednotlivé svítidlo.
>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<
Kontrola nouzového osvětlení
Nestačí však vybavit budovu spolehlivým nouzovým osvětlením, které ukáže správný únikový směr, schodiště a bezpečnou cestu ven z budovy. Protože má toto funkční osvětlení v případech nouze doslova zachraňovat životy, zahrnujeme je do tzv. požárně bezpečnostního zařízení. Podléhá technickým normám, u zákonem určených typů staveb je nezbytnou podmínkou pro kolaudaci. A aby byl systém funkční 365 dní v roce, zákon vyžaduje pravidelné kontroly. A že jich není málo.
Zároveň počítejte v rozpočtu s provozními náklady, které musíte vynaložit na povinné kontroly – viz ČSN EN 50172. Do kalendáře si zaneste na každý měsíc kontrolu funkčnosti každého jednotlivého nouzového světla, tzv. funkční test. A k tomu jednou za rok tzv. autonomní test, tj. zda jsou baterie schopny při výpadku elektrické energie napájet svítidlo po předepsanou dobu. Všechny výsledky těchto testů zaznamenávejte v tzv. provozním deníku – i jeho vedení je ze zákona vaší povinností.
Nevíte si rady s kontrolou nouzového osvětlení? Váháte, jaké nouzové osvětlení je pro vaši budovu to pravé?
19.10.2018