S dotací k šetrnějším obcím: zamávejte starému osvětlení

ikona posuvnik veřejné osvětlení

Stejně jako v předchozích letech, i letos mohou obce počítat s podporou pro modernizaci veřejného osvětlení. Do rozvoje energeticky úsporných opatření by tak i letos mělo přitéct 150 milionů korun. Jako zastupitelé obcí tak máte opět šanci na zavedení například vyhovujícího veřejného osvětlení. Moderní technologie jsou jednak úspornější, navíc se v jejich blízkosti prostě a jednoduše lépe žije.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Veřejné osvětlení řady vesnic i mnoha měst je v mizerném stavu. Funkčnost a spolehlivost je však pouze jedním aspektem toho, proč byste o výměnu veřejného osvětlení měli usilovat. Revitalizace veřejného osvětlení je totiž nejúčinnější (a často jedinou cestou), jak skoncovat se zbytečným světelným znečištěním.

Pokud jste o problematiku zavadili alespoň částečně, nejspíš víte, že i pro životodárné světlo platí staré známé “všeho moc škodí”. Přemíra osvětlení škodí vegetaci, zvířatům a samozřejmě i nám. Aniž si to uvědomujeme, dnes a denně si dobrovolně ubližujeme tím, že se většinu dne vystavujeme intenzivnímu světlu. Nemluvě o nákladech na provoz a údržbu, které nebývají zanedbatelné.

Proto se hodí drapnout příležitost a dotačních titulů využít. Poděkují vám obyvatelé a ve finále i rozpočet.

Osvětlení hraje prim. Nejen venku 

Zdaleka přitom nejde jen o “venkovní lampy”. Na osvětlení z dob cara Klacka spoléhají výrobní závody, sklady i obchodní, sportovní a zábavní centra. Všimli jste si někdy, že tam, kde by vám mělo být apriori příjemně, na vás často praží nepříjemně intenzivní světla? Výzvy programu Efekt přitom nabízí podporu i při revitalizaci osvětlení v těchto prostorách.

Pokud byste podobnou komerční budovu vlastnili, měli byste mít na paměti, že návratnost počáteční investice je záležitostí na několik let. Zpravidla se proto vyplatí u větších areálů.

 

25.02.2021