Nenechte na protipanické osvětlení sedat prach

ikona posuvnik Návrh-bez-názvu_1170x330_acf_cropped

Ve velkých komplexech jako jsou obchodní centra, kina a kanceláře, se očekává pohyb velkého množství lidí. Proto se zde instaluje mimo jiné i specifický typ nouzového osvětlení – protipanické.

Na nouzové osvětlení a normu ČSN EN 1838 už jsme si posvítili v jednom v předchozích článků: Nouzové světlo je jako maják v rozbouřeném moři: může vám zachránit život. Teď se podíváme blíž konkrétně na podtyp nouzového únikového osvětlení, které, pokud je správně rozmístěné a funkční, může zabránit úzkosti a zmírnit zmatek a paniku ve chvíli, kdy by například došlo k výpadku proudu, nebo požáru.

> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <

Zachovejte paniku

Jen si to představte – jste například na koncertě nebo v kině a zničeho nic se zhasne. A protože v místnosti rozhodně nejsou okna, ocitnete se v úplné tmě. Tělo okamžitě zmobilizuje síly a chce jediné – utéct pryč. Tato zcela běžná reakce je ale ve chvíli, kdy se kolem nachází další desítky až stovky lidí se stejným cílem, dost nebezpečná.

Proto se na taková místa instaluje nouzové osvětlení, které všechny navede únikovou cestou do bezpečí. Tvůrci protipanického osvětlení samozřejmě mysleli na případy, kdy dojde k selhání dodávky elektrického proudu, proto zařízení vybavili nouzovým napájením akumulátory, případně napájením ze sítě v samostatném požárním úseku, aby nedošlo k poškození kabelu při požáru.

Co všechno protipanické osvětlení osvítí?

Hlavním a nejdůležitějším účelem protipanického osvětlení je zamezit panice a nasměrovat osoby k únikovým cestám tak, aby na tu cestu pokud možno viděly. Proto se protipanická světla orientují směrem dolů – osvětlí tak nejen cestu, ale také překážky.

Protipanické světlo tak nejsou jen piktogramy označující únikový východ, ale kopulovitá světla (dnes led nouzové osvětlení) s typickou svítivostí, která jasně signalizuje, že se něco děje a bylo by dobré, aby všechny osoby opustily budovu. Dle normy musí takové světlo plně fungovat po dobu minimálně jedné hodiny a do 5 s dosáhnout 50 % požadované osvětlenosti, plné pak do 1 minuty.

Kde všude protipanické světlo najdete?

V prostorech s podlahovou plochou větší než 60 m2 nebo i menších, kde je takzvané přídavné riziko (nástupiště metra, taneční sály, hlediště divadel, kabina výtahu). Nouzová svítidla jsou naprosto samozřejmou součástí osvětlení firem, restaurací, chodeb, obchodních center, nemocnic, diskoték, nádražních hal…

Norma ČSN EN 1838

Požadavky na osvětlení únikových cest, protipanické osvětlení a osvětlení prostorů s velkým rizikem definuje již zmíněná norma ČSN EN 1838. Na tu jsme se zaměřili v článku věnujícímu se nouzovému osvětlení.

Když už se tu věnujeme podrobněji protipanickému osvětlení, tak to by podle normy:

  • vodorovná osvětlenost nesmí být menší než 0,5 lx v úrovni podlahy uvnitř prázdného prostoru s výjimkou obvodového pruhu o šířce 0,5 m,
  • Poměr maximální a minimální osvětlenosti protipanického osvětlení v prostoru nesmí být větší než 40:1.

Asi už jste si uvědomili, že návrhnout NO tak, aby splňovalo normy, je poměrně projektově náročné
Pokud cítíte, že si s ním nevíte rady, obraťte se na nás.

 

Pravidelné kontroly neberte na lehkou váhu

To, abyste nenechali na nouzové osvětlení jen sedat prach, je ošetřeno normami, ve kterých se myslelo i na pravidelné kontroly nouzového osvětlení. K tomu, aby byly revize pravidelně zaznamenávány, slouží takzvaný provozní deník nouzového osvětlení. Neberte jej na lehkou váhu, za neplnění povinností v rámci požární ochrany můžete od HZS dostat až milionovou pokutu.

Jak často se kontroly NO provádějí?

  • Denně – vizuálně se zkontrolu indikátor
  • Měsíčně – simulací výpadku normálního osvětlení se zjistí, zda nouzové osvětlení funguje, je čisté
  • Ročně – celková kontrola provozuschopnosti nouzového osvětlení dle legislativy a norem.

Nechte to na odbornících

Na nás se můžete spolehnout. Provádíme měření nouzového osvětlení únikových cest a protipanických ploch a také funkční zkoušky nouzového osvětlení dle platných norem.

Jednou za rok zkontrolujeme provozuschopnost nouzového osvětlení, jednou měsíčně provedeme funkční zkoušky (nebo zaškolíme vašeho zaměstnance). V neposlední řadě zajišťujeme pravidelný servis i zákonné kontroly nouzového osvětlení značky INOTEC.

18.12.2021