Kdo šetří, má za tři aneb jak na osvětlení, které vám nepustí žilou, část II.

ikona posuvnik budiž_světlo

Svítit méně, jen tehdy, kdy je to potřeba, tam kde je to potřeba. Ve zkratce se jedná o způsob, jak jednoduše snížit spotřebu energie při svícení a ušetřit nějaký ten peníz. Úspora energie při svícení ale není o omezování se. Jde o rozumný krok, kterým přistupujete na šetrnější chování k sobě i svému okolí. Racionální způsob svícení může prospět tomu, jak se cítíte.

> Tento článek je osvěta o světle pro laiky. Složitější problematiku řešte přímo s námi. <

Přes den byste se měli snažit maximálně využít světlo, které je pro vás, stejně jako pro všechny ostatní, zcela zdarma. Ano, řeč je o denním světle. Vytáhněte žaluzie, odhrňte závěsy a užívejte světla, které k vám proniká zvenčí. (Byť máme samozřejmě na paměti, že s blížící se zimou bude světla ubývat.) Chcete-li v pozdějších hodinách svítit úsporněji, zainvestujte do LED žárovek. Toliko ve zkratce k těm nejzákladnějším a nejjednodušším krokům, kterými můžete snížit spotřebu elektrické energie při svícení.

Můžete jít ještě dál?

Jistě. Všechno jde. A překvapivě se pořád ještě bavíme o opatřeních, která nemusí znamenat nepříjemnou změnu. Naopak.

Všeho s mírou, světla zrovna tak

Dny se krátí, noci se prodlužují. Denního světla přirozeně ubývá. Má to tak být, jsme na takovou změnu nastavení a po drtivou většinu naší historie jsme s tímto jevem fungovali v absolutním souladu. Nebylo zbytí. Konečně, způsobů, jak si během dne a večera posvítit, nebylo mnoho, respektive nebyly dostupné. Změna přišla právě teprve s rozmachem a rozšířením elektrické energie. Dnes, pokud si to tak přeje, může být člověk vystavený intenzivnímu dennímu světlu klidně nepřetržitě.

A to je právě špatně, stejně jako jakýkoliv jiný extrém.

Prostě a jednoduše si položte otázku, jestli je světla, které kolem sebe máte, opravdu potřeba tolik. Svítí vám v jednu chvíli LED pásek u kuchyně, světlo nad kuchyňským stolem, lampa v rohu pokoje i dvě až tři další nástěnná svítidla? Pokud jste se zrovna po celém dni dostali k onomu žádoucímu vytření podlahy, je všechno v pořádku. Pokud se ale zrovna věnujete kondičnímu protahování se nebo jen tak lebedíte s knížkou, svítí vám toho právě doma mnohem víc, než ve skutečnosti potřebujete. Vážně.

Z našeho archivu: Modré světlo je špatný sluha a ještě horší pán

A že vám při zhasnutí některého ze zdrojů světla není v místnosti příjemně? Vyzkoušejte do některého svítidla umístit žárovku s jinou intenzitou, přesuňte jinam lampu, nebo třeba jen zkuste odstranit z místnosti některé tmavé prvky. Tmavé barvy světlo pohlcují a celkově mohou činit prostor méně útulným. Možná vám díky tomu bude stačit mít rozsvícený jeden, nanejvýš dva zdroje světla zároveň. Svícení, které je zbytečné, je zkrátka zbytečné a znamená zbytečné výdaje navíc.

Nebude to trvat dlouho a zvyknete si na to, že k večeru máte kolem sebe zkrátka ‚‚méně‘‘ světla, než na kolik jste bývali zvyklí. Ovšem pozor, odměnou vám kromě úspory elektrické energie bude dost možná kvalitnější spánek a tudíž naopak více energie do života.

Hra světel, která vás bude bavit celoročně? Umíme takovou vytvořit!

28.09.2022