Světelné znečištění (či světelný smog) trápí celý vyspělý svět. Výraz „trápí“ je na místě. Prakticky před ním není úniku. Není se kam schovat. Světelné znečištění si vás najde, ať jste venku i doma. I když si to mnohdy ani neuvědomujeme...
>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<
Proč by nás to mělo zajímat
Je to pojem, který nemá přesnou definici, ani tato problematika nespadá pod rezort některého z ministerstev. Možná proto mu lidé věnují tak malou pozornost. Přitom dopady světelného znečištění jsou nejen ekologické, jak každého napadne na první dobrou. Negativně ovlivňují také lidské zdraví a bezpečnost (a samozřejmě jsou tu dopady ekonomické).
Dopady světelného znečištění pociťují silně zvířata. Podobně jako lidi je ruší při spánku a problém představují také pro noční lovce. Negativně ho vnímá dokonce flóra – některé rostliny jeho vinou vnímají chybně příchod jara i o několik dní dříve.
Nedostatek tmy nejen pro astronomy
Své by ke světelnému smogu řekli také profesionální i amatérští hvězdáři – vinou světelného znečištění je v obydlených oblastech prakticky nemožné pozorovat noční nebe. Nestačí popojet někam dál od měst. Rozptýlené světlo se šíří desítky kilometrů, takže ovlivňuje krajinu dokonce i na horách, přestože je tam minimální obydlenost.
Například v ČR už prakticky nenaleznete lokalitu s „přírodní“ (tedy přirozeně temnou) oblohou. Světelné znečištění = veškeré negativní jevy, které způsobuje umělé osvětlení. Někdy se používá také pojem rušivé světlo. „Znečištění“ a „rušivé“ napovídá, že jde o nevítané, nepříjemné jevy. Pro běžné lidi je tou nepříjemností nejčastěji pronikání umělého světla do obytných prostor během nočního odpočinku.
Přitom velká část světelného znečištění vůbec není nutná a vzniká zcela zbytečně!
3 chytré zásady pro omezení světelného znečištění
Narozdíl od jiných znečištění typu zanesení oceánů mikroplasty můžeme to světelné relativně rychle a bez velkých financí snižovat. Myslete na zdraví své i ostatních už při plánování umělého osvětlení. Správným návrhem osvětlení a rozumným výběrem svítidel, profesionální instalací a pravidelnou údržbou přispějete k eliminaci světelného znečištění. Sekundárně šetříte také svou peněženku.
Zásada č. 1
Svítit jen v době, kdy je potřeba. A svítit jen tam, kde (kam) je potřeba. To je nejčastěji na zem, ne do nebe nebo do okolí.
Potřebujete si večer posvítit při práci u garáže nebo na zahradě? Takhle prosím ne...
Osvětlení venkovního parkoviště směrem takto dolů ano…
Zásada č. 2
Instalovat kvalitní svítidla s nízkou spotřebou a dlouhou životností. Pravidelně je kontrolovat a zajistit jejich bezproblémové fungování.
Zásada č. 3
Výpočet, návrh a instalaci složitějšího umělého osvětlení přenechat světelným odborníkům. Vstupní investice je vyšší, v dlouhodobém horizontu však výběr nejvhodnějších svítidel atd. finance naopak ušetří. Po vybraném profesionálovi (nebo jeho dodavateli) chtějte předložit, že měl na paměti co nejnižší světelné znečištění.
Rádi byste umělé osvětlení bez zbytečného světelného znečištění?
10.01.2019