Chytrým návrhem osvětlení proti světelnému znečištění

ikona posuvnik Světelné znečištění | ENVIspot

Jak už jsme psali v minulém článku, světelné znečištění trápí celý vyspělý svět. Velká města jsou nejvíce osvětlená místa na planetě vůbec. Žít v nich tedy znamená být vystaven světelnému znečištění par excellence, 7 dní v týdnu. Osvětlené výlohy obchodů, nákupní centra zářící do širokého okolí, intenzivní dopravní osvětlení, nasvícené historické památky… a tím výčet nekončí.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Vliv na lidský organismus a biorytmus je nezanedbatelný. Jistá míra světelného znečištění v městech vyspělého světa je už dnes nevyhnutelná. Umělé osvětlení je prostě všude. Přesto velká míra světelného znečištění vzniká zbytečně.

 

Jak světelné znečištění snížit na minimum, když…

… jste majitelem domu a(nebo) zahrady:

I běžní občané mohou přispět ke snížení světelného znečištění. Každý může ovlivnit např. umělé venkovní osvětlení svého domu, zahrady, rekreačního objektu… Co by venkovní umělá svítidla rozhodně neměla? Nemá svítit sousedům do oken, ani oslňovat kolemjdoucí. Nemá svítit vzhůru do nebe. Ideální umělé světlo má teplou barvu.

 

Pokud tedy zrovna řešíte návrh osvětlení budoucího domu, zahrady nebo chaty, myslete na výše uvedené zásady už v této fázi. Pokud už bydlíte a „nějaké“ osvětlení máte, podrobte ho revizi. Popřemýšlejte, zda byste svítidlo nemohli třeba sklopit, aby nesvítilo zbytečně do nebe nebo do širokého okolí. Můžete u svítidel omezit dobu používání a nastavit vypnutí, když jej nepoužíváte. Můžete žárovky vyměnit za zdroj s teplým odstínem světla.

 

Umělé osvětlení vstupu do domu (zápraží)

Vstup do obydlí má vítat. Vypadat esteticky na jedničku. Proto lidé často volí v prostoru vstupu do domu zdobné lucerny nebo naopak ultra jednoduché, efektní koule. A zrovna toto umělé osvětlení je nejmíň vhodné! Je vysloveně neohleduplné k okolí, nejméně šetrné. Velká část světla směřuje zcela zbytečně do nebe. Chcete-li snížit světelné znečištění, volte svítidla vybavená optikou či stínítkem schopná směřovat světlo do zvoleného prostoru. (Tj. hlavně nevyberte svítidla zářící bez omezení do všech směrů.) Zelenou dejte zdroji s teplou bílou barvou světla.

 

Umělé osvětlení pozemku

Cíleně potřebujete osvětlit hlavně prostor před garáží nebo zahradu v místech, kde máte např. posezení. Pro tyto potřeby sáhněte po halogenových světlometech (mají přirozeně teple bílé světlo) nebo LED reflektorech (u nich si vyberte také variantu teplého bílého světla). Pečlivě je nasměrujte, ať neobtěžujete sousedy nebo volnou přírodu v okolí a také nebe nad vámi. Umístěním světla výše lze osvítit poměrně velký prostor i bez nutnosti vyklápění. Zato umístění nízko (těsně nad dveře) je špatně, a to kvůli téměř vodorovnému nasměrování.

 

I případné osvětlení terasy nebo zahrady může být ohleduplné. Zde jde spíš jen o umělé osvětlené pro navození atmosféry. Nemělo by oslňovat. Stačí nasvítit prostor terasy nebo zahradní cestu. Vybírejte teplý odstín světla, protože tolik neláká hmyz. Svícení do korun stromů kvůli zvěři tam žijící úplně oželte.

 

Jak světelné znečištění snížit na minimum, když…

… jste majitelem bytu:

I při osvětlení domácnosti můžete vzít rozum do hrsti a umělé osvětlení přizpůsobit etickému přístupu směrem ke snižování světelného znečištění. Zrovna v domácnostech totiž proti tmě bojujeme coby jednotlivci nejvíc. Potřebujeme si posvítit na to a tamto, na tuhle činnost a tamtu. Kromě toho ve většině domácností září celé hodiny denně televize, PC monitory a další zdroje modrého světla.

 

Přitom lidský organismus potřebuje nejen dostatečně dlouhý spánek, ale hlavně kvalitní. To znamená mj. spánek v dostatečné tmě. Mnoho lidí už na kvalitu svého spánku myslí a vytěsnili z ložnice monitory a spol. V dobré snaze jít vstříc pořádnému spánku, kdy člověku nesvítí do očí pouliční osvětlení a projíždějící auta, pořídili za nemalý peníz venkovní žaluzie. Zajišťují narozdíl od závěsů nebo žaluzií opravdovou tmu. Jenže jako je důležité spát v noci ve tmě, je zdravé pro přirozené probouzení denní světlo. Z historických důvodů je pro člověka jakýsi přirozený budík. Naše vnitřní biologické hodiny to prostě i dnes pro ideální fungování potřebují.

 

 

Tip pro vaše zdraví

Věděli jste, že na většině novějších zařízení se zdrojem modrého světla lze nastavit pro večerní hodiny úpravu světla? Když se sešeří, program začne postupně upravovat kalibraci barev monitoru.

Proč si takovou funkci na svém zařízení zapnout? Namodralé studené světlo (tabletů, telefonů, notebooků atd.) totiž v noci unavuje oči, zároveň ale neunavuje mozek. Toto světlo blokuje vylučování melatoninu, hormonu potřebnému pro pořádný spánek. Jak mozek přijímá toto světlo, zkrátka se nezačne připravovat na noční spánek. Chronické vystavení může vést až k velmi výraznému narušení spánkového rytmu.

 

Naopak v místnostech, kde chcete být aktivní (obývací pokoj, pracovna, kuchyně…), je modrá část spektra víc než vítaná. Volte proto zdroje s barevným podáním denního světla.

 

17.01.2019