Jak dobrovolně ubližujeme našim vnitřním hodinám

ikona posuvnik Snímek-obrazovky-2021-01-20-v-15.37.05_1170x330_acf_cropped

Nebýt světla, nebyl by život. Všeho moc ale škodí, pro životodárné světlo to platí zrovna tak. Svítíme často – a často špatně. Problém představuje především takzvané modré světlo, jak se neodborně říká světlu s krátkou vlnovou délkou. Nad světlem a světelnými podmínkami, ve kterých se vyskytujeme, se vyplatí přemýšlet. Dlouhodobé narušování našeho vnitřního rytmu má totiž negativní dopad na naše zdraví.

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

Technologie a světlo versus zdraví a spánek

V souvislosti se světelným smogem se vám nejspíš vybaví zářící billboardy, věčně rozsvícené pouliční lampy nebo jiná forma veřejného osvětlení. Jakousi formu světelného smogu si ale řada z nás dobrovolně vytváří doma. Pokud ráno krátce po probuzení kontrolujete na mobilním telefonu, co se událo u nás a ve světě nového, v rituálu pokračujete i cestou do práce, kde většinu dne trávíte zrakem přilepení na monitor počítače, doma si při nejrůznějších činnostech svítíte co nejsilnějším světlem a před spaním znovu na telefonu zjišťujete novinky, zaděláváte si na problém.

Mobily, počítače i technologie LED vyzařují světlo o velmi krátké vlnové délce. S tím se setkáváme v “nejsvětlejších” částech dne, kdy jsme vystaveni takzvanému přirozenému světlu. Náš mozek světlo vnímá a tělu dává pokyny k výkonu. K večeru spolu s úbytkem přirozeného světla naopak dochází k tvorbě hormonu melatoninu, takzvaného “hormonu spánku”, který tělo uklidňuje a připravuje na spánek. Tento přirozený cyklus dnes však dodržuje – respektive nenarušuje – jen málokdo.

Žádná generace před námi neměla v takové míře k dispozici mobily, počítače, televizi ani “ledky”. A žádná generace nebyla umělému osvětlení vystavena tolik a po tak dlouhou dobu. Jakkoliv jsou všechny moderní technologie a jejich možnosti úchvatné, mají rovněž své zápory. Pro člověka zkrátka není normální – čtěte přirozené a zdravé – vystavovat se intenzivnímu dennímu osvětlení často i víc jak dvě třetiny dne. Velmi zjednodušeně řečeno se pak děje to, že je náš mozek zmatený a stále pobízí tělo k výkonu. Klesá kvalita spánku, která je klíčová pro naši psychickou pohodu. Tělo je permanentně vystavené stresu. A jaký vliv má dlouhodobý stres na zdraví, o tom se nejspíš není třeba dlouze rozepisovat.

Modré světlo: dobrý sluha, zlý pán

Je třeba se bát, zrušit domácí osvětlení, zahodit telefony a večery trávit při svíčkách? Samozřejmě ne. Každý extrém je špatně. Bez mobilu se dnes člověk obejde jen těžko, s počítačem alespoň část dne pracuje drtivá většina z nás. Úplně stačí, když do svého denního rytmu vnesete střídmost a naordinujete si jakousi světelnou hygienu. Řada mobilních telefonů i počítačů umožňuje přechod na noční režim. Displej nebo obrazovka tehdy mění barvu do oranžovějších tónů. I tak se ale hodí mobilnímu telefonu, počítači nebo tabletu alespoň dvě hodiny před spánkem vyhnout úplně. Nejspíš vás překvapí, kolik volného času navíc tím získáte.

Zatímco ve dne světlo potřebujeme, v noci vyžaduje naše tělo tmu. Naši předkové zažívali nejsvětlejší noci při úplňku. Díky nočnímu osvětlení máme úplněk v podstatě denně. Naštěstí si dokonce i uprostřed velkoměstské zástavby si můžete dopřát kvalitní, černočernou tmu. A sice s pomocí tmavých silných závěsů nebo kvalitních celoplošných žaluzií či rolet. Obyčejné žaluzie, které nezakrývají celou skleněnou tabuli, zajistí sice obyvateli bytu dostatek soukromí, nikoliv však ochranu před okolním světlem.

Slabinou úplného zastínění místnosti ovšem bývá to, že se obyvatelé ráno většinou nejsou schopni „vyhrabat“ z postele. Vstávat za úplné tmy je značně obtížnější, než když člověka spolu s budíkem probudí také přibývající světlo. Právě zde vám mohou pomocnou ruku podat moderní technologie. Pro chytré domácnosti bývá standard, že se žaluzie od určité hodiny začnou postupně rozevírat, aby dovnitř místnosti pustili světlo. Na postupné rozednívání ráno (a zrovna tak postupné stmívání v noci) je možné naprogramovat také různé osvětlovací systémy. Díky řízení osvětlení se probouzení stává příjemnější a dává spícím méně práce.

Hledáte experty na osvícení? Zjistěte, co pro vás můžeme udělat. 

20.01.2021