Jak řízením osvětlení DALI opanovat světlo v kanceláři

ikona posuvnik workplace-1245776_1920_1170x330_acf_cropped

Zajistit pro práci (nejen) v kanceláři dostatek světla je zásadní. Nejen pro dostatečný výkon lidí, kteří tam pobývají, ale také pro jejich dlouhodobé zdraví a pohodu při práci. Každý zaměstnavatel přitom určitě chce právě takové zaměstnance: aktivní, pohodové, s minimální nemocností. Navíc osvětlení pracovních prostorů podléhá hygienickým normám.

 

Proč si tedy nepozvat na pomoc moderní řešení? Máme na mysli systém řízení osvětlení. Díky němu pro své kanceláře (včetně open office) i okolní společné prostory zajistíte inteligentní světlo reagující na přítomnost osob, pohyb, intenzitu denního osvětlení, denní dobu a mnohé další. Pokud některá kancelář slouží třeba jako zasedačka nebo školicí místnost, lze vymyslet také světelné scény pro víceúčelové využití místnosti v závislosti na aktuálně probíhající činnosti. A to celé s možností vzdáleného dohledu z centrálního dispečinku, kde správce ihned vidí případnou poruchu, kterou tak lze řešit v cukuletu. A také s důrazem na úsporu energie a co největší variabilitu kancelářských prostor.

 

Protokol DALI (zvukomalebná zkratka je z angl. Digital addressable Lighting Interface) má v kostce tyto benefity:

 

  • Šetří výdaje za elektrickou energii
  • Je vysoce spolehlivý
  • Kvalitnější LED osvětlení a provedení
  • Mezi DALI zařízeními panuje kompatibilita
  • DALI = snadná konfigurace a instalace

 

Energetická (a tedy i finanční) úspora systému DALI tkví v efektivním hospodaření s energií – díky řízenému osvětlení totiž svítíte jen tam, kde je zrovna potřeba, a v době plus intenzitě závislé na aktuálním množství přirozeného denního světla.

 

Jak řídí DALI světlo v praxi?

 

DALI vám mimo jiné umožní detekovat přítomnost osob nebo vytvořit časové plány. Dle toho si určíte, kdy a v jakých místech bude aktivní vaše umělé osvětlení. To znamená ročně citelnou úsporu.

 

Jak na to? Například na vytíženou pracovní dobu nastavíme pro ten nejlepší pracovní výkon lidí osvětlení vyšší intenzity.

 

DALI znamená také zrakovou pohodu pro osoby, které na daném místě pobývají. Pro méně vytížené pracovní časy tak např. intenzitu osvětlení naopak snížíme. DALI chytře snižuje vnímání rozdílu mezi přirozeným a umělým osvětlením, nabízí příjemnější zrakové přechody, které tolik nenamáhají lidský zrak.

 

A protože DALI je tak trochu jako Lego, umožňuje budoucí požadavky na rozšíření stávajícího systému…

 

Dohled pohodlně na dálku

 

Mezi benefity řízení osvětlení patří bez debaty také pohodlná a přehledná centrální správa celého systému osvětlení. Správce může vše ovládat na dálku: nastavovat funkce osvětlení, tvořit v úvodu zmiňované časové plány, hlídat spotřebu energie a akčně upravovat energetický příkon i s minimální – v podstatě žádnou – časovou prodlevou zasáhnout v případě problému/poruchy v osvětlovací soustavě.

 

Závěrem lze celou problematiku shrnout i takto: s DALI si zajistíte nízké provozní náklady kancelářské budovy a naopak vysoký komfort její správy.

 

Chcete pro svou kancelář chytré ovládání světla?

15.04.2019