Proč říct ANO chytrému systému řízení osvětlení DALI

ikona posuvnik Řízení osvětlení DALI | ENVIspot

Úspora peněz? Rozhodně. Udržitelnost? Rozhodně! Pokud s tím souhlasíte a plánujete novou elektroinstalaci pro velký nebo členitý prostor se specifickými nároky na ovládání světla, pak jste ideální adepti: zahrňte řídicí systémy osvětlení do své instalace.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Pionýrem mezi těmito systémy řízeného osvětlení byly analogové systémy. Šlo hlavně o to vytvořit světelné scény (a plynulé přechody mezi světlem a tmou). Nejčastěji se instalovaly do divadelních, kulturních nebo přednáškových sálů apod. Časem se přešlo na digitální systémy, a tím pádem na větší variabilitu a další funkce.

Digitální systémy

Dnes už je primární motivace pořídit systém řízení osvětlení často ekologická a ekonomická. Ano, jde o úspornost! Tyto chytré řídicí systémy šetří díky možnosti regulace elektrickou energii i samotné světelné zdroje, a snižují tak náklady na jejich údržbu a výměnu.

Samozřejmě i tato oblast si časem vyžádala nezbytné standardy. Pro interiérové osvětlování se tímto standardem stal protokol DALI.

Co je protokol DALI?

DALI je zkratka angl. Digital Addressable Lighting Interface (= “digitální adresovatelné osvětlovací rozhraní”). Jde o protokol, v němž jednotlivá zařízení DALI komunikují mezi sebou. Podléhá normě IEC 62386. Zjednodušeně řečeno je DALI standardem pro interiérové osvětlování. Tím se řídí také přední výrobci předřadných přístrojů pro světelné zdroje (a je u nich hitem).

Uživatelé zase vítají možnost obousměrné komunikace, kdy je možné řídit všechny okruhy, i možnost mít přehled o stavu jednotlivých předřadných přístrojů a světelných zdrojů. Chytré systémy řízení osvětlení tak zastávají funkci podpory vzdálené správy. Zodpovědný technik díky tomu obdrží informaci o poruše ihned a může zajistit opravu, ještě než poruchu zaregistruje zákazník.

Kdy je správná doba na systém DALI

Nemusí jít hned o kulturní sál, systém řízení osvětlení ocení třeba školicí centrum, restaurační zařízení nebo hotel. Jde o to, jaké funkce má daný prostor plnit – zvlášť když jich má plnit hned více a potřebujete zajistit plynulou, pohodlnou regulaci osvětlovací soustavy.

Chytrý systém řízení umožní univerzální využívání interiéru nebo jen jeho části či dodatečné rozšíření. Nadále samozřejmě (jako v předchozí „době analogové“) platí, že máte možnost programování světelných scén. Systém nastavení je uživatelsky vstřícný a změna nastavení snadná, stejně jako opravy.

Potřebujete rozdělit prostor?

Můžete mít regulátory prostoru pro rychlou a snadnou instalaci ve více místnostech. Nebo můžete jeden velký prostor příležitostně rozdělit mobilní příčkou na dva menší – a přitom stále nepřijít o možnost ovládat světlo v každém z rozdělených prostorů individuálně, aniž by to rušilo druhou část. A stále platí, že ovládání je pro uživatele snadné, spolehlivé. To je vítané hlavně v interiérech, kde se počítá s tím, že uživatelé se střídají a ovládání by mělo být intuitivní – typicky třeba ve školicích prostorách, kde místnosti používají různí lektoři.

 

Také potřebujete chytré ovládání světla?

 

16.03.2019