Co je index barevného podání a jak pomůže spektrometr

ikona posuvnik girl-2696947_1170x330_acf_cropped

Index barevného podání (značka Ra; angl. CRI = color rendering index) informuje o plnosti barevného spektra světla. Je to číselná hodnota (zhodnocení) věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z umělého světelného zdroje v porovnání s přirozeným osvětlením, které pochází ze slunce.

 

>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Měření spolehlivě zajistí spektrometr!

Škála indexu se pohybuje od 0 do 100. Spodní hranice 0 představuje osvětlení, kdy pro lidské oko není možné rozeznat barvy (přitom se může jednat o silné světlo). Naopak 100 znamená umělý světelný zdroj, který zprostředkovává přirozené podání barev. V některých prostorách (v interiérech i exteriérech) zákonné normy předepisují minimální index podání barev. Pro laiky můžeme říci, že jde o velmi důležité kritérium toho, jak se v daném (uměle osvětleném) prostoru budou cítit. A čím je číslo bližší stovce, tím je osvětlení přirozenější, příjemnější.

 

Index barevného podání se měří přístrojem zvaným SPEKTROMETR.

 

Jak už jsme zmínili výše, v některých případech vyžadují určitou (vysokou) hodnotu indexu podání barev normy. Většinou je to kvůli zajištění bezpečí – např. v oddělením kontroly barev výrobních linek. Dalším příkladem je osvětlení pozemních komunikací, kde je správné vnímání barev zásadní pro bezpečnost všech účastníků dopravy.

 

Tipy pro soukromé interiéry

Spektrometr vám naměřil nízké hodnoty indexu podáni barev stávajícího umělého osvětlení daleko od čísla 100 a chcete vědět, jaké světelné zdroje se do vašeho prostoru hodí? Do soukromých obytných prostorů typu obývací pokoj volte LED žárovky s indexem barevného podání vyšším než 80. Zrcadlo v koupelně osvětlete žárovkou ještě vyšší – zvláště ženy chtějí přece hodnověrné zobrazení barev kvůli dokonalému líčení… Zato pro osvětlení dvorku vám bude stačit hodnota nižší než 65. Mějte dobré světlo a krásné barvy!

 

08.08.2018