Může se to stát a občas se to i stane – v budově plné lidí vypadne proud a nastane panika. Ano, je to mnohdy jedna z těch věcí mezi nebem a zemí, kterým nelze zabránit, ale právě pro tyto případy je tu povinnost nainstalovat spolehlivé nouzové osvětlení, které navede všechny návštěvníky do bezpečí. Pravidelná kontrola provozuschopnosti nouzového osvětlení je součástí protipožární ochrany, a proto je třeba ji provádět pečlivě. Pojďme se na to podívat blíž.
> Tento článek je tu jako osvěta o světle pro laiky. <
Nainstalovali jste nouzáky a mysleli si, že je hotovo? Chyba lávky
Vybavit budovu spolehlivým nouzovým osvětlením je jen začátek. Sice už máte protokol v kapse a zelené ukazatele u únikových východů a schodišť, ale protože jde o zařízení, které v případu nouze opravdu a nesporně zachraňuje životy, podléhá pravidlům takzvané protipožární ochrany. To znamená, že musí splňovat určité technické normy (proto je nezbytné svěřit návrh osvětlení do rukou profesionálů). A musí fungovat 365 dní v roce.
Aby v případě nenadálé události nouzové svítidlo opravdu plnilo svůj účel, stanovuje zákon pravidelné kontroly, takže si na ně udělejte v rozpočtu místo a v kalendáři čas.
Jak často se provádí kontrola provozuschopnosti nouzového osvětlení?
- Denně je třeba vizuálně zkontrolovat ukazatele činnosti centrálního napájení. Abyste každé ráno nemuseli obcházet několik desítek svítidel, vymysleli výrobci funkci takzvaného autotestu (v tom případě se zařízení zkontroluje samo).
My klientům doporučujeme technologii německé značky INOTEC, která mimo jiných vychytávek umožňuje hlídat funkčnost každého jednotlivého nouzového led svítidla přes internet. Tím vám ušetří spoustu času, který byste jinak trávili obcházením a vizuální kontrolou zařízení.
- Jednou za měsíc (pište si prosím hned do kalendáře) je nutné provést takzvaný funkční test. Zjišťuje se, zda jsou světla na svých místech, jsou čistá a fungují na 100 %. Na konec by se mělo znovu zapnout běžné umělé osvětlení a zjistit, zda všechny indikační přístroje ukazují, že bylo opět obnoveno normální napájení. (Ano, kontrola provozuschopnosti nouzového světla není legrace).
- Jednou ročně se provádí takzvaný autonomní test, při kterém se zjišťuje, zda baterie zvládnou napájet svítidlo po předepsanou dobu i při výpadku elektrické energie. V rámci roční kontroly provozuschopnosti nouzového osvětlení provádí technik s oprávněním i běžnou měsíční zkoušku.
Provozní deník
Abyste měli kam všechny údaje o kontrole zaznamenávat, je tu provozní deník. Ten má na starosti odpovědná osoba, kterou jmenoval vlastník nebo provozovatel objektu. Provozní deník musí být přístupný ke kontrole a vždy obsahovat alespoň:
- datum uvedení systému do provozu
- datum pravidelné prohlídky a zkoušky
- stručný popis každého servisního úkonu
- popisy závad a jejich nápravy
- a také každé úpravy instalace nouzového osvětlení.
Jde vám z toho hlava kolem? Proto jsme tu my.
Na svá bedra si vezmeme náročné roční kontroly provozuschopnosti nouzového osvětlení i měsíční funkční kontroly (nebo na ně zaškolíme odpovědnou osobu). A výsledky samozřejmě zapíšeme do provozního deníku, takže se vyhnete nepříjemnému papírování.
Stačí jen zvednout telefon a kontaktovat nás.
11.01.2022