Světla svítí? Stěrače stírají? Tak není co řešit. Nebo ano? Nestačí, aby světlo fungovalo. Ideální, tedy správné osvětlení ovlivňuje náš výkon, náladu, zdraví, dokonce i bezpečnost (nejen) na pracovišti. Nevíte, jak ještě podpořit pohodu a produktivitu svých zaměstnanců? Pořádně jim posviťte. A tím pořádně nemyslíme namontovat jednu žárovku na každou kancelář navíc. Prostě promyslete intenzitu osvětlení.
Řešením je správná intenzita osvětlení. Ta se měří kvůli zachování zrakové pohody lidí na pracovišti, ale samozřejmě i ve školách či nemocnicích. V šeru se nikomu nepracuje dobře! Natož s radostí. Intenzitu osvětlení na pracovišti, v bytovém domě, na chodníku nebo dokonce silnici ošetřují proto zákony, předpisy, vyhlášky, normy. Detaily najdete od Zákoníku práce až po normy ČSN. Tam najdete hodnoty intenzity osvětlení konkrétních pracovišť. Musí splňovat určené minimální a maximální hodnoty.
>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<
Normy, co zaslouží vaši pozornost
- ČSN EN 12464-1, Světlo a osvětlení, Osvětlení pracovních prostorů, Část 1: Vnitřní pracovní prostory
- ČSN EN 12665, Světlo a osvětlení, Základní termíny a kritéria pro stanovení požadavků na osvětlení
- ČSN EN 13201-4, Osvětlení pozemních komunikací
- ČSN 730850-1, Denní osvětlení budov, Základní požadavky a navazující normy
Výpočet intenzity osvětlení. A k čemu je to dobré?
Intenzita osvětlení se řeší u nových staveb ještě předtím, než fyzicky stojí, tj. v samotném projektu. Ten stanoví technické požadavky a příslušné osvětlení. Nechejte si ve své budově provést odborné měření intenzity osvětlení, zda je vše v souladu s návrhem. Cílem je zkontrolovat, nejen zda byly dodrženy všechny požadavky a normy, ale jestli se tak stalo za minimální energetické náročnosti a nízkých nákladů.
Nechte profíky provést měření umělého osvětlení a výpočet intenzity osvětlení. Měření je nezbytné pro úspěšnou kolaudaci i následné spokojené užívání vaší budovy.
12.10.2017