Zkroťte světlo ve svůj prospěch díky řízení osvětlení

ikona posuvnik architecture-70920_1280_1170x330_acf_cropped

Kdo má pod taktovkou větší objekt jako restauraci, hotel, administrativní budovu, obchod nebo sklad, nevyhne se otázce promyšleného osvětlení svého nehmotného svěřence. Zajistit všechny potřebné funkce týkající se dostatku světla v různou denní (i noční) dobu lze spolehlivě díky řízenému osvětlení.

Tak jako dnes máme “chytré” telefony, i pro zajištění kvalitního světelného zázemí se používají inteligentní řízení osvětlení. Umí reagovat na přítomnost osob, pohyb, intenzitu denního světla, denní dobu, přizpůsobí se aktuálně provozované činnosti v objektu.


>Tento článek je primárně určen laické veřejnosti pro zjednodušené vysvětlení problematiky.<

 

Proč chtít řízení umělého osvětlení

Inteligentní řízení osvětlení umožňuje nastolit v daném prostoru světelné scény pro víceúčelové využití dle toho, jaká činnost zrovna v místnosti probíhá. To je velká výhoda i z hlediska úspory energie.

Pokud potřebujete zajistit ideální světelné podmínky třeba pro administrativní prostory, zahrnuje to nutnost dodat vedle přirozeného denního světla také umělé osvětlení samostatným kancelářím nebo open officům, ale také společným prostorám. To jsou typicky třeba konferenční místnosti, kuchyňky, toalety… a mají jiné světelné potřeby než kanceláře, v nichž probíhá hlavní činnost.

Když je světlo chytré a ví, co má dělat

Jiné požadavky klade prostor typu prodejna či obchodní centrum. Taková místa totiž vyžadují dynamické světelné efekty. Značně odlišné umělé osvětlení zase potřebují hotely, restaurace nebo třeba výstavní sály a muzea, kde jde hlavně o estetičnost a navození příjemné světelné nálady návštěvníků. Světla mají totiž zázračnou schopnost proměnit nejen vzhled místnosti, ale také náladu lidí, kteří v ní pobývají.

Správně řízené osvětlení dokáže navodit relaxaci nebo naopak soustředění. Různá barevnost zklidní mysl nebo naopak zvýší pozornost. Mohou tomu pomoci sekvence barevných světel a jiné světelné efekty jako stmívání.

Průmyslové budovy jsou ve svých světelných požadavcích opět značně odlišné: výrobní závody, sklady nebo logistická centra ocení flexibilní reagování na intenzitu denního osvětlení, jemuž se automaticky přizpůsobuje umělé. Díky tomu nastává úspora nákladů za maximálního výkonu, ale je zajištěna také bezpečnost práce.

Nej výhody řízeného osvětlení

  • řízení lokální i na dálku, vzdálená diagnostika
  • využití různých zdrojů (klasické žárovky, LED…)
  • různé efekty (stmívání, měnění barev, blikání…)
  • různé funkce (zapínání, vypínání, měnění intenzity, barvy…)
  • úspora energie, variabilita využití prostor

17.01.2018